libexif 0.6.24 - en to ro translation catalogue (1117 entries)

en:  (35 equivalent: %.0f mm)
ro:  (echivalent 35mm: %.0f mm)

en: %i bytes undefined data
ro: %i octeți de date nedefinite

en: %i bytes unknown data
ro: %i octeți de date necunoscute

en: %i bytes unknown data:
ro: %i octeți de date necunoscute:

en: %i bytes unsupported data type
ro: %i octeți de un tip de date neacceptat

en: (Photographer)
ro: (Fotograf)

en: 10 frames/sec
ro: 10 cadre/sec

en: 15 frames/sec
ro: 15 cadre/sec

en: 2 Mpixel basic
ro: 2 Mpixeli de bază

en: 2 Mpixel fine
ro: 2 Mpixeli fină

en: 2 Mpixel normal
ro: 2 Mpixeli normală

en: 20 frames/sec
ro: 20 cadre/sec

en: 2304x1728 or 2592x1944
ro: 2304x1728 sau 2592x1944

en: 2560x1920 or 2304x1728
ro: 2560x1920 sau 2304x1728

en: 2816x2212 or 2816x2112
ro: 2816x2212 sau 2816x2112

en: 2nd-curtain sync used
ro: Sincronizare a doua cortină utilizată

en: 2x2 matrix (clockwise)
ro: Matrice 2x2 (în sensul acelor de ceasornic)

en: 3008x2008 or 3040x2024
ro: 3008x2008 sau 3040x2024

en: 5 frames/sec
ro: 5 cadre/sec

en: A character string containing a comment about the image, encoded in UTF-16LE.
ro: Un șir de caractere care conține un comentariu despre imagine, codificat în UTF-16LE.

en: A character string containing key words describing the image, encoded in UTF-16LE.
ro: Un șir de caractere care conține cuvinte cheie care descriu imaginea, codificate în UTF-16LE.

en: A character string containing the name of the image creator, encoded in UTF-16LE.
ro: Un șir de caractere care conține numele creatorului imaginii, codificat în UTF-16LE.

en: A character string giving the image subject, encoded in UTF-16LE.
ro: Un șir de caractere care indică subiectul imaginii, codificat în UTF-16LE.

en: A character string giving the title of the image, encoded in UTF-16LE.
ro: Un șir de caractere care indică titlul imaginii, codificat în UTF-16LE.

en: A character string giving the title of the image. It may be a comment such as "1988 company picnic" or the like. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <UserComment> is to be used.
ro: Un șir de caractere care indică titlul imaginii. Poate fi un comentariu de genul „picnic al companiei din 1988” sau similar. Nu se pot utiliza coduri de caractere de două octeți. În cazul în care este necesar un cod de 2 biți, se utilizează eticheta privată Exif <UserComment>.

en: A character string recording date and time information relative to UTC (Coordinated Universal Time). The format is "YYYY:MM:DD". The length of the string is 11 bytes including NULL.
ro: Un șir de caractere care înregistrează informații despre dată și oră în raport cu Timpul Universal Coordonat („Coordinated Universal Time”: UTC). Formatul este „AAAA:LL:ZZ”. Lungimea șirului este de 11 octeți, inclusiv NULL.

en: A character string recording the name of the GPS area. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the GPS area. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
ro: Un șir de caractere care înregistrează numele zonei GPS. Primul octet indică codul de caractere utilizat, iar acesta este urmat de numele zonei GPS. Deoarece Type nu este ASCII, terminarea NULL nu este necesară.

en: A character string recording the name of the method used for location finding. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the method. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
ro: Un șir de caractere care înregistrează numele metodei utilizate pentru găsirea locației. Primul octet indică codul caracterului folosit, iar acesta este urmat de numele metodei. Deoarece Type nu este ASCII, terminarea NULL nu este necesară.

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
ro: O indicație generală a tipului de date conținute în acest subfișier.

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF. ordinarily, however, it does not contain image data as in the case of TIFF.
ro: Un indicator către IFD Exif. Interoperabilitate, IFD Exif are aceeași structură ca și cea a IFD-ului specificat în TIFF. în mod normal, însă, nu conține date de imagine ca în cazul TIFF.

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
ro: Un indicator către IFD-ul de informații GPS. Structura de interoperabilitate a IFD-ului de informații GPS, ca și cea a IFD-ului Exif, nu conține date de imagine.

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <ImageDescription>, and without the character code limitations of the <ImageDescription> tag. The character code used in the <UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL ("00.h"). ID codes are assigned by means of registration. The designation method and references for each character code are defined in the specification. The value of CountN is determined based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all "NULL" ("00.H"). An Exif reader that reads the <UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <UserComment> tag. When a <UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
ro: O etichetă pentru ca utilizatorii Exif să poată scrie cuvinte cheie sau comentarii despre imagine, în afară de cele din <ImageDescription>, și fără limitările de cod de caractere ale etichetei <ImageDescription>. Codul de caractere utilizat în eticheta <UserComment> este identificat pe baza unui cod ID într-o zonă fixă de 8 octeți la începutul zonei de date a etichetei. Porțiunea neutilizată a zonei este completată cu NULL („00.h”). Codurile ID sunt atribuite prin înregistrare. Metoda de desemnare și referințele pentru fiecare cod de caracter sunt definite în specificație. Valoarea lui CountN este determinată pe baza celor 8 octeți din zona codului de caractere și a numărului de octeți din partea de comentarii ale utilizatorului. Deoarece TYPE nu este ASCII, nu este necesară terminarea NULL. Codul de identificare pentru zona <UserComment> poate fi un cod definit, cum ar fi JIS sau ASCII, sau poate fi nedefinit. Numele nedefinit este UndefinedText, iar codul ID este completat cu 8 octeți de „NULL” („00.H”). Un lector Exif care citește eticheta <UserComment> trebuie să dispună de o funcție de determinare a codului ID. Această funcție nu este necesară în cazul lectorilor Exif care nu utilizează eticheta <UserComment>. Atunci când se rezervă o zonă <UserComment>, se recomandă să se folosească codul de identificare ASCII, iar următoarea parte a comentariului utilizatorului să fie completată cu caractere goale [20.H].

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
ro: O etichetă pentru producătorii de inscriptoare Exif pentru a înregistra orice informație dorită. Conținutul este la latitudinea producătorului.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
ro: O etichetă utilizată pentru a înregistra fracțiuni de secundă pentru eticheta <DateTime>.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeDigitized> tag.
ro: O etichetă utilizată pentru a înregistra fracțiuni de secundă pentru eticheta <DateTimeDigitized>.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
ro: O etichetă utilizată pentru a înregistra fracțiuni de secundă pentru eticheta <DateTimeOriginal>.

en: A tag used to record the offset from UTC (the time difference from Universal Time Coordinated including daylight  saving  time)  of  the time  of  DateTimeDigitized  tag.  The  format  when  recording  the  offset  is "+|-HH:MM". The part of "+|-" shall be recorded as "+" or "-". When the offset are unknown, all the character spaces except colons (":")should be filled with blank characters, or else the Interoperability field should be filled with blank characters. The character string length is 7 Bytes including NULL for termination. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: O etichetă utilizată pentru a înregistra decalajul față de UTC (diferența de timp față de timpul universal coordonat, inclusiv ora de vară) a orei etichetei DateTimeDigitized. Formatul la înregistrarea decalajului este „+|-HH:MM”. Partea „+|-” va fi înregistrată ca „+” sau „-”. Când decalajul nu este cunoscut, toate spațiile de caractere, cu excepția punctelor două puncte („:”), ar trebui să fie umplute cu caractere goale sau, altfel, câmpul Interoperabilitate ar trebui să fie completat cu caractere goale. Lungimea șirului de caractere este de 7 octeți, inclusiv NULL pentru terminare. Când câmpul este lăsat necompletat, este tratat ca necunoscut.

en: A tag used to record the offset from UTC (the time difference from Universal Time Coordinated including daylight saving  time)  of  the time  of  DateTimeOriginal  tag.  The  format  when  recording  the  offset  is "+|-HH:MM". The part of "+|-" shall be recorded as "+" or "-". When the offset are unknown, all the character spaces except colons (":")should be filled with blank characters, or else the Interoperability field should be filled with blank characters. The character string length is 7 Bytes including NULL for termination. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: O etichetă utilizată pentru a înregistra decalajul față de UTC (diferența de oră față de timpul universal coordonat, inclusiv ora de vară) a orei etichetei DateTimeOriginal. Formatul la înregistrarea decalajului este „+|-HH:MM”. Partea „+|-” va fi înregistrată ca „+” sau „-”. Când decalajul nu este cunoscut, toate spațiile de caractere, cu excepția punctelor două puncte („:”), ar trebui să fie umplute cu caractere goale sau, altfel, câmpul Interoperabilitate ar trebui să fie completat cu caractere goale. Lungimea șirului de caractere este de 7 octeți, inclusiv NULL pentru terminare. Când câmpul este lăsat necompletat, este tratat ca necunoscut.

en: A tag used to record the offset from UTC (the time difference from Universal Time Coordinated including daylight saving time) of the time of DateTime tag. The format when recording the offset is "+|-HH:MM". The part of "+|-" shall be recorded as "+" or "-". When the offset are unknown, all the character spaces except colons (":")should be filled with blank characters, or else the Interoperability field should be filled with blank characters. The character string length is 7 Bytes including NULL for termination. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: O etichetă utilizată pentru a înregistra decalajul față de UTC (diferența de timp față de timpul universal coordonat, inclusiv ora de vară) a orei etichetei DateTime. Formatul la înregistrarea decalajului este „+|-HH:MM”. Partea „+|-” va fi înregistrată ca „+” sau „-”. Când decalajul nu este cunoscut, toate spațiile de caractere, cu excepția punctelor două puncte („:”), ar trebui să fie umplute cu caractere goale sau, altfel, câmpul Interoperabilitate ar trebui să fie completat cu caractere goale. Lungimea șirului de caractere este de 7 octeți, inclusiv NULL pentru terminare. Când câmpul este lăsat necompletat, este tratat ca necunoscut.

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
ro: O funcție de transfer pentru imagine, descrisă sub formă de tabel. În mod normal, această etichetă nu este necesară, deoarece spațiul de culoare este specificat în eticheta de informații despre spațiul de culoare (<ColorSpace>).

en: A-DEP
ro: Profunzime automată a câmpului

en: AE Bracket Value
ro: Valoarea încadrării (bracket) automată a expunerii

en: AE Bracketing
ro: Încadrarea (bracketing) automată a expunerii

en: AE Info
ro: Informații AE

en: AE Setting
ro: Reglarea AE

en: AE good
ro: AE (expunere automată) bună

en: AE lock
ro: Blocare AE

en: AE lock + exposure compensation
ro: Blocare AE + compensare expunere

en: AF Config
ro: Configurație AF

en: AF Focus Position
ro: Poziția de focalizare AF

en: AF Info
ro: Informații AF

en: AF Info 2
ro: Informații AF 2

en: AF Info 3
ro: Informații AF 3

en: AF Micro Adjust
ro: Ajustare fină AF

en: AF Point
ro: Punctul AF

en: AF Point Selected
ro: Punctul AF (de auto-focalizare) selectat

en: AF Result
ro: Rezultat AF (auto-focalizare)

en: AF non D lens
ro: Obiectiv AF (nu AF-D)

en: AF position: bottom
ro: Poziție AF: jos

en: AF position: center
ro: Poziție AF: centru

en: AF position: far left
ro: Poziție AF: extrema stângă

en: AF position: far right
ro: Poziție AF: extrema dreaptă

en: AF position: left
ro: Poziție AF: stânga

en: AF position: lower-left
ro: Poziție AF: jos-stânga

en: AF position: lower-right
ro: Poziție AF: jos-dreapta

en: AF position: right
ro: Poziție AF: dreapta

en: AF position: top
ro: Poziție AF: sus

en: AF position: upper-left
ro: Poziție AF: sus-stânga

en: AF position: upper-right
ro: Poziție AF: sus-dreapta

en: AF-D G VR lens
ro: Obiectiv AF-D G VR

en: AF-D G lens
ro: Obiectiv AF-D G

en: AF-D VR lens
ro: Obiectiv AF-D VR

en: AF-D or AF-S lens
ro: Obiectiv AF-D sau AF-S

en: AI focus AF
ro: Autofocalizare cu focalizare de Intelig.Artificială

en: AI servo AF
ro: Autofocalizare cu servo de Intelig.Artificială

en: APP Tag too short.
ro: Eticheta aplicației este prea scurtă.

en: Action
ro: Acțiune

en: Active DLighting
ro: Iluminare „DLight” activă

en: Adapter
ro: Adaptor

en: Add, correct and remove entries to get EXIF data that follows the specification.
ro: Adaugă, corectează și elimină intrări pentru a obține date EXIF care respectă specificațiile.

en: Adjust exposure
ro: Ajustare expunere

en: All
ro: Tot

en: Altitude
ro: Altitudine

en: Altitude Reference
ro: Referință de altitudine

en: Ambience_Info
ro: Informații despre ambianță

en: Aperture
ro: Apertură

en: Aperture Value
ro: Valoarea diafragmei

en: Aperture priority
ro: Prioritatea aperturii

en: Aperture priority AE
ro: AE (expunere automată) în funcție de prioritatea diafragmei

en: Aquarium
ro: Acvariu

en: Aspect Info
ro: Informații despre aspect

en: Auto (100-400%)
ro: Automat (100-400%)

en: Auto AF Point
ro: Punctul AF automat

en: Auto AF point selection
ro: Selectare automată a punctului de auto-focalizare

en: Auto Bracketing
ro: Bracketing(încadrare) automat(ă)

en: Auto Exposure Check
ro: Verificare expunere automată

en: Auto Focus Check
ro: Verificare focalizare automată

en: Auto ISO
ro: Detectare automată ISO

en: Auto Rotate
ro: Rotire automată

en: Auto exposure
ro: Expunere automată

en: Auto high
ro: Înaltă-auto

en: Auto white balance
ro: Balans de alb automat

en: Auto, did not fire
ro: Automat, fără declanșarea blițului

en: Auto, did not fire, red-eye reduction
ro: Automat, fără declanșarea blițului, reducerea efectului de ochi roșii

en: Auto, fired
ro: Automat, cu declanșarea blițului

en: Auto, fired, red-eye reduction
ro: Automat, cu declanșarea blițului, reducerea efectului de ochi roșii

en: Auto, red-eye reduction
ro: Automat, reducerea efectului de ochi roșii

en: Auto-selected
ro: Auto-selectare

en: Autofocus Points Used
ro: Puncte de auto-focalizare utilizate

en: Automatic
ro: Automat

en: Autumn
ro: Toamna

en: Av-priority
ro: Prioritatea diafragmei

en: Average
ro: Mediu

en: Avg
ro: Media

en: B
ro: A

en: Battery Info
ro: Informații despre baterie

en: Battery Level
ro: Nivel baterie

en: Battery Type
ro: Tip de baterie

en: Beach
ro: Plajă

en: Bearing of Destination
ro: Direcția destinației

en: Best
ro: Optimă

en: Bestshot Mode
ro: Modul cea mai bună captură

en: Better
ro: Mai bună

en: Bits per Sample
ro: Biți per eșantion

en: Black & White Mode
ro: Modul negru și alb

en: Black & white
ro: Alb și negru

en: Black Point
ro: Punct negru

en: Blue Balance
ro: Balans de albastru

en: Blur Check
ro: Verificare neclaritate (încețoșare)

en: Blur warning
ro: Avertisment de neclaritate (încețoșare)

en: Body Serial Number
ro: Numărul de serie al corpului

en: Bottom
ro: Jos

en: Bottom to top
ro: De jos în sus

en: Bottom-center
ro: Jos-centru

en: Bottom-left
ro: Jos, în stânga

en: Bottom-right
ro: Jos, în dreapta

en: Bracketing
ro: Încadrarea (bracketing)

en: Bright+
ro: Luminozitate+

en: Bright-
ro: Luminozitate=

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Brightness Value
ro: Valoarea luminozității

en: Bulb Duration
ro: Durata de iluminare a blițului

en: Byte
ro: Octet

en: Byte at position %i: 0x%02x
ro: Octet la poziția %i: 0x%02x

en: CCD Scan Mode
ro: Modul de scanare CCD

en: CCD Sensitivity
ro: Sensibilitatea CCD

en: CCS ISO Sensitivity
ro: Sensibilitatea ISO CCS

en: CFA Pattern
ro: Model CFA

en: CMOS Serial Number
ro: Numărul de serie CMOS

en: Camera ID
ro: Identificatorul camerei

en: Camera Info
ro: Informații despre cameră

en: Camera Owner Name
ro: Numele proprietarului camerei

en: Camera Temperature
ro: Temperatura camerei

en: Camera Type
ro: Tipul de cameră

en: Candlelight
ro: Lumina lumânărilor

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
ro: Canon EF 180mm Macro f/3.5L sau Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: Canon EF 24mm f/2.8 or Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye
ro: Canon EF 24mm f/2.8 sau Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye

en: Canon EF 28-70mm f/2.8L or Sigma 24-70mm EX f/2.8
ro: Canon EF 28-70mm f/2.8L sau Sigma 24-70mm EX f/2.8

en: Canon Flags
ro: Opțiuni Canon

en: Capture Editor Data
ro: Datele editorului de captură

en: Capture Editor Version
ro: Versiunea editorului de captură

en: Capture Mode
ro: Modul de captură

en: Categories
ro: Categorii

en: Center
ro: Centru

en: Center-right
ro: Centru-dreapta

en: Center-weight
ro: Centrul de greutate

en: Center-weighted average
ro: Media ponderată la centru

en: Centered
ro: Centrat

en: Centimeter
ro: Centimetru

en: Chromaticity Saturation
ro: Saturația cromatică

en: Chunky format
ro: Formatul „chunky”

en: Close
ro: Aproape

en: Close view
ro: Vedere de aproape

en: Cloudy
ro: Înnorat

en: Cloudy weather
ro: Vreme noroasă

en: Co-sited
ro: Una lângă alta

en: Color
ro: Culoare

en: Color Adjustment Mode
ro: Modul de ajustare a culorilor

en: Color Balance
ro: Balansul culorilor

en: Color Control
ro: Controlul culorilor

en: Color Information
ro: Informații despre culoare

en: Color Matrix
ro: Matricea de culori

en: Color Matrix Number
ro: Numărul matricei de culori

en: Color Mode
ro: Modul de culoare

en: Color Mode (?)
ro: Modul de culoare (?)

en: Color Space
ro: Spațiul de culoare

en: Color Temperature
ro: Temperatura culorii

en: Color Temperature Auto
ro: Temperatura de culoare automată

en: Color Tone
ro: Ton de culoare

en: Color accent
ro: Accentuare de culoare

en: Color sequential area sensor
ro: Senzor de zonă secvențială de culoare

en: Color sequential linear sensor
ro: Senzor liniar secvențial de culoare

en: Color swap
ro: Interschimb de culori

en: Colors
ro: Culori

en: Components Configuration
ro: Configurarea componentelor

en: Composite Image
ro: Imagine compozită

en: Compressed Bits per Pixel
ro: Biți comprimați per pixel

en: Compression
ro: Comprimare

en: Compression Ratio
ro: Raportul de comprimare

en: Continuous
ro: Continuu

en: Continuous Sequence Number
ro: Număr de secvență continuă

en: Continuous Taking
ro: Captură continuă

en: Continuous, high
ro: Continuu, înaltă

en: Continuous, low
ro: Continuu, joasă

en: Continuous, speed priority
ro: Continuu, prioritate la viteza obturatorului

en: Contrast Curve
ro: Curba de contrast

en: Contrast Info
ro: Informații despre contrast

en: Contrast Setting
ro: Reglajul contrastului

en: Control Mode
ro: Modul de control

en: Converter
ro: Convertizor

en: Cool white fluorescent
ro: Fluorescent cu lumină albă rece

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Copyright information. In this standard the tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., "Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.". In this standard the field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code (see example 2). When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given (see example 3). When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Informații privind drepturile de autor. În acest standard, eticheta este utilizată pentru a indica atât drepturile de autor ale fotografului, cât și ale editorului. Este vorba despre notificarea drepturilor de autor a persoanei sau organizației care revendică drepturile asupra imaginii. În acest câmp trebuie scrisă declarația de interoperabilitate privind drepturile de autor, inclusiv data și drepturile; de exemplu, „Drepturi de autor, Ionel Dibaciul, 20xx. Toate drepturile rezervate.”. În acest standard, câmpul înregistrează atât drepturile de autor ale fotografului, cât și ale editorului, fiecare dintre acestea fiind înregistrat într-o parte separată a declarației. În cazul în care există o distincție clară între drepturile de autor ale fotografului și cele ale editorului, acestea se scriu în ordinea fotograful, urmat de drepturile de autor ale editorului, separate prin NULL (în acest caz, deoarece declarația se termină, de asemenea, cu un NULL, există două coduri NULL) (a se vedea exemplul 1). În cazul în care se indică numai fotograful, se termină cu un cod NULL (a se vedea exemplul 2). În cazul în care se indică numai drepturile de autor ale editorului, partea privind drepturile de autor ale fotografului constă într-un spațiu urmat de un cod NULL de încheiere, apoi se indică drepturile de autor ale editorului (a se vedea exemplul 3). În cazul în care câmpul nu este completat, acesta este considerat necunoscut.

en: Corrupt data
ro: Date corupte

en: Creative
ro: Creativ

en: Creative program (biased toward depth of field)
ro: Program creativ (orientat către profunzimea câmpului)

en: Creative program (biased toward fast shutter speed)
ro: Program creativ (orientat către o viteză mare a obturatorului)

en: Crop Area
ro: Zona de decupare

en: Crop HiSpeed
ro: Decuparea HiSpeed

en: Crop Info
ro: Informații despre recoltare

en: Custom
ro: Personalizată

en: Custom 1
ro: Personalizat 1

en: Custom 2
ro: Personalizat 2

en: Custom Functions
ro: Funcții personalizate

en: Custom Functions 2
ro: Funcții personalizate 2

en: Custom Picture Style Filename
ro: Numele fișierului de stil de imagine personalizat

en: Custom Rendered
ro: Redare personalizată

en: Custom process
ro: Proces personalizat

en: Dark pet
ro: Animal de companie de culoare închisă

en: Data Dump
ro: Descărcarea(transferul) de date

en: Date
ro: Data

en: Date Stamp Mode
ro: Modul de marcare a datei

en: Date and Time
ro: Data și ora

en: Date and Time (Digitized)
ro: Data și ora (digitizate)

en: Date and Time (Original)
ro: Data și ora (originale)

en: Day white fluorescent
ro: Fluorescent cu lumină albă naturală

en: Daylight
ro: Lumina zilei

en: Daylight Savings
ro: Ora de vară

en: Daylight fluorescent
ro: Lampă fluorescentă de lumină naturală

en: Debugging information
ro: Informații de depanare

en: Default
ro: Implicit

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
ro: Definit de Adobe Corporation pentru a permite crearea de arbori TIFF în cadrul unui fișier TIFF.

en: Deflate/ZIP compression
ro: Comprimare Deflate/ZIP

en: Destination City
ro: Orașul de destinație

en: Destination City Code
ro: Codul orașului de destinație

en: Destination DST
ro: Schimbarea orei de vară/iarnă a localității de destinație

en: Destination Daylight Savings Time
ro: Ora de vară a localității de destinație

en: Development Dynamic Range Wide Mode
ro: Modul larg de gamă dinamică în dezvoltare

en: Device Setting Description
ro: Descrierea configurării dispozitivului

en: Digital Gain
ro: Amplificarea digitală

en: Digital Zoom
ro: Zoom digital

en: Digital Zoom Ratio
ro: Raportul de zoom digital

en: Digital filter
ro: Filtru digital

en: Digital filter?
ro: Filtru digital?

en: Digital macro
ro: Macro digital

en: Direction of Movement
ro: Direcția de deplasare

en: Directly photographed
ro: Fotografiat direct

en: Display Aperture
ro: Indicatorul de deschidere al diafragmei

en: Distance of photographed object in millimeters.
ro: Distanța până la obiectul fotografiat în milimetri.

en: Distance to Destination
ro: Distanța până la destinație

en: Distant
ro: Îndepărtat

en: Distant view
ro: Vedere la distanță

en: Distort Info
ro: Informații despre distorsiune

en: Do not change maker note
ro: Nu modifică nota producătorului

en: Document Name
ro: Numele documentului

en: Double
ro: Nr. cu virgulă mobilă de precizie dublă

en: Drive Mode
ro: Modul de motor

en: Dust Removal Data
ro: Date privind eliminarea prafului

en: Dynamic Range
ro: Gamă dinamică

en: Dynamic Range Wide Mode
ro: Modul larg de gamă dinamică

en: EOS high-end
ro: EOS de gamă înaltă

en: EOS mid-range
ro: EOS de gamă medie

en: EXIF header not found.
ro: Antetul EXIF nu a fost găsit.

en: EXIF marker not found.
ro: Marcajul EXIF nu a fost găsit.

en: East or West Longitude
ro: Longitudine estică sau vestică

en: Easy Shooting Mode
ro: Modul de fotografiere ușoară

en: Easy shooting
ro: Fotografiere instantanee

en: Economy
ro: Economic

en: Encodes time zone of camera clock relative to GMT.
ro: Codifică fusul orar al ceasului camerei în raport cu GMT.

en: Enhancement
ro: Îmbunătățire

en: Epson Image Height
ro: Înălțimea imaginii Epson

en: Epson Image Width
ro: Lățimea imaginii Epson

en: Epson Software Version
ro: Versiunea software-ului Epson

en: Evaluative
ro: Evaluativ

en: Exif Version
ro: Versiunea Exif

en: Exif Version %d.%d
ro: Versiunea Exif %d.%d

en: Exposure Bias
ro: Deviația expunerii

en: Exposure Bracket Value
ro: Valoarea „bracket”-ului (încadrării) de expunere

en: Exposure Compensation
ro: Compensarea expunerii

en: Exposure Index
ro: Indicele de expunere

en: Exposure Mode
ro: Modul de expunere

en: Exposure Program
ro: Program de expunere

en: Exposure Time
ro: Timpul de expunere

en: Exposure Tuning
ro: Reglarea expunerii

en: Exposure compensation
ro: Compensare expunere

en: Exposure time, given in seconds (sec).
ro: Timpul de expunere, dat în secunde (sec).

en: Exposurediff ?
ro: Diferență de expunere ?

en: External
ro: Extern

en: External 1
ro: Extern 1

en: External 2
ro: Extern 2

en: External 3
ro: Extern 3

en: External Flash Bounce
ro: Reflecția blițului extern

en: External Flash Exposure Compensation
ro: Compensarea expunerii blițului extern

en: External Flash G Value
ro: Valoarea G a blițului extern

en: External Flash Mode
ro: Mod bliț extern

en: External Flash Zoom
ro: Zoom bliț extern

en: External flash
ro: Bliț extern

en: F-B&W
ro: F-Negru&Alb

en: F-Chrome
ro: F-Culoare

en: F-Number
ro: Valoarea diafragmei

en: F1/Studio portrait
ro: F1/Portret de studio

en: F1a/Professional portrait
ro: F1a/Portret profesional

en: F1b/Professional portrait
ro: F1b/Portret profesional

en: F1c/Professional portrait
ro: F1c/Portret profesional

en: F3/Studio portrait Ex
ro: F3/portret de studio Ex

en: FP sync enabled
ro: Sincronizare de mare viteză activată

en: FP sync used
ro: Sincronizare de mare viteză utilizată

en: Face Detect
ro: Detectarea facială

en: Face Detect 1
ro: Detectarea facială 1

en: Face Detect 2
ro: Detectarea facială 2

en: Face Detect 3
ro: Detectarea facială 3

en: Faithful
ro: Fidel

en: Far range
ro: Distanță mare

en: Fast
ro: Rapid

en: Fast shutter
ro: Obturator rapid

en: File Info
ro: Informații despre fișier

en: File Length
ro: Lungimea fișierului

en: File Source
ro: Sursa fișierului

en: Fill
ro: Umplere

en: Fill Order
ro: Ordinea de umplere

en: Film Simulation Mode
ro: Modul de simulare a filmului

en: Film simulation mode
ro: Modul de simulare de film

en: Filter Info
ro: Informații despre filtru

en: Fine
ro: Fin

en: Fine weather
ro: Vreme frumoasă

en: Fine, HQ
ro: Fin, HQ

en: Fine, RAW
ro: Fin, RAW

en: Fine, SHQ
ro: Fin, SHQ

en: Fine, SQ
ro: Fin, SQ

en: Fine, SQ1
ro: Fin, SQ1

en: Fine, SQ2
ro: Fin, SQ2

en: Fine, super high
ro: Fin, super high

en: FinePix Color
ro: Culoare FinePix

en: Finer
ro: Mai fin

en: Fireworks
ro: Focuri de artificii

en: Firmware Revision
ro: Revizuirea firmware-ului

en: Firmware Version
ro: Versiunea Firmware

en: Fisheye on
ro: „Fisheye” (ochi de pește) activat

en: Fixed
ro: Fixat

en: Fixed center
ro: Fix în centru

en: Flash
ro: Bliț

en: Flash Activity
ro: Activitate bliț

en: Flash Charge Level
ro: Nivelul de încărcare a blițului

en: Flash Details
ro: Detalii bliț

en: Flash Device
ro: Dispozitivul bliț

en: Flash Distance
ro: Distanța blițului

en: Flash Energy
ro: Energie bliț

en: Flash Exposure Bracket Value
ro: Valoarea „bracket”-ului (încadrării) de expunere a blițului

en: Flash Exposure Comp
ro: Compensarea expunerii cu bliț

en: Flash Exposure Compensation
ro: Compensarea expunerii cu bliț

en: Flash Firing Strength Compensation
ro: Compensarea puterii de aprindere a blițului

en: Flash Guide Number
ro: Numărul ghidului blițului

en: Flash Info
ro: Informații despre bliț

en: Flash Mode
ro: Modul bliț

en: Flash Setting
ro: Configurarea blițului

en: Flash Used
ro: Bliț utilizat

en: Flash did not fire
ro: Blițul nu a declanșat

en: Flash did not fire, auto mode
ro: Blițul nu s-a declanșat, modul automat

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
ro: Blițul nu s-a declanșat, modul automat, modul de reducere a efectului de ochi roșii

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
ro: Blițul nu s-a declanșat, modul bliț obligatoriu

en: Flash fired
ro: Blițul a declanșat

en: Flash fired, auto mode
ro: Blițul a declanșat, modul automat

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
ro: Blițul a declanșat, modul automat, modul de reducere a efectului de ochi roșii

en: Flash fired, auto mode, return light detected
ro: Blițul a declanșat, modul automat, lumina de retur a fost detectată

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
ro: Blițul a declanșat, modul automat, lumina de retur a fost detectată, modul de reducere a efectului de ochi roșii

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
ro: Blițul a declanșat, modul automat, lumina de retur nu a fost detectată

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
ro: Blițul a declanșat, modul automat, lumina de retur nu a fost detectată, modul de reducere a efectului de ochi roșii

en: Flash fired, compulsory flash mode
ro: Blițul a declanșat, modul bliț obligatoriu

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
ro: Blițul a declanșat, modul bliț obligatoriu, modul de reducere a efectului de ochi roșii

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
ro: Blițul a declanșat, modul bliț obligatoriu, modul de reducere a efectului de ochi roșii, lumina de retur a fost detectată

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
ro: Blițul a declanșat, modul bliț obligatoriu, modul de reducere a efectului de ochi roșii, lumina de retur nu a fost detectată

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
ro: Blițul a declanșat, modul bliț obligatoriu, lumina de retur a fost detectată

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
ro: Blițul a declanșat, modul bliț obligatoriu, lumina de retur nu a fost detectată

en: Flash fired, red-eye reduction mode
ro: Blițul a declanșat, modul de reducere a efectului de ochi roșii

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
ro: Blițul a declanșat, modul de reducere a efectului de ochi roșii, lumina de retur a fost detectată

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
ro: Blițul a declanșat, modul de reducere a efectului de ochi roșii, lumina de retur nu a fost detectată

en: Flash is external
ro: Blițul este extern

en: Flash is on camera
ro: Blițul este pe cameră

en: Flash off
ro: Bliț oprit

en: Flash on
ro: Bliț activat

en: Flash unit unknown
ro: Unitate de bliț necunoscută

en: FlashPix Version 1.0
ro: FlashPix Versiunea 1.0

en: FlashPix Version 1.01
ro: FlashPix Versiunea 1.01

en: Flavor
ro: Varianta

en: Flicker Reduce
ro: Reducerea pâlpâirii

en: Float
ro: Nr. cu virgulă mobilă de precizie simplă

en: Flower
ro: Flori

en: Fluorescent
ro: Lampă fluorescentă

en: Focal Length
ro: Lungimea focală

en: Focal Length in 35mm Film
ro: Distanța focală în film de 35 mm

en: Focal Plane Diagonal
ro: Diagonala planului focal

en: Focal Plane Resolution Unit
ro: Unitatea de rezoluție a planului focal

en: Focal Plane X Size
ro: Dimensiunea X a planului focal

en: Focal Plane X-Resolution
ro: Rezoluția X a planului focal

en: Focal Plane Y Size
ro: Dimensiunea Y a planului focal

en: Focal Plane Y-Resolution
ro: Rezoluția Y a planului focal

en: Focal Type
ro: Tipul de focalizare

en: Focal Units per mm
ro: Unități focale pe mm

en: Focus
ro: Focalizare

en: Focus Distance Lower
ro: Distanța de focalizare inferioară

en: Focus Distance Upper
ro: Distanța de focalizare superioară

en: Focus Mode
ro: Modul de focalizare

en: Focus Point
ro: Punctul de focalizare

en: Focus Position
ro: Poziția de focalizare

en: Focus Range
ro: Intervalul de focalizare

en: Focus Step Count
ro: Număr de pași de focalizare

en: Focus good
ro: Focalizare bună

en: Focusing Mode
ro: Modul de focalizare

en: Foliage
ro: Frunziș

en: Follow specification
ro: Urmărește specificația

en: Food
ro: Alimente

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <RowsPerStrip> and <StripByteCounts>.
ro: Pentru fiecare bandă, decalajul de octeți al benzii respective. Se recomandă ca această opțiune să fie selectată astfel încât numărul de octeți al benzii să nu depășească 64 Kbyte. În cazul datelor comprimate JPEG, această indicație nu este necesară și este omisă. A se vedea, de asemenea, <RowsPerStrip> și <StripByteCounts>.

en: Frame Number
ro: Număr de cadru

en: Frame composite
ro: Cadru compozit

en: Full
ro: Complet

en: Full auto
ro: Complet automat

en: G
ro: V

en: GPS Date
ro: Data GPS

en: GPS Differential Correction
ro: Corecția diferențială GPS

en: GPS Horizontal Positioning Error
ro: Eroare de poziționare orizontală a GPS

en: GPS Image Direction
ro: Direcția imaginii GPS

en: GPS Image Direction Reference
ro: Referință pentru direcția imaginii GPS

en: GPS Info IFD Pointer
ro: Indicator IFD de informații despre GPS

en: GPS Measurement Mode
ro: Modul de măsurare GPS

en: GPS Receiver Status
ro: Starea receptorului GPS

en: GPS Satellites
ro: Sateliți GPS

en: GPS Tag Version
ro: Versiunea etichetei GPS

en: GPS Time (Atomic Clock)
ro: Ora GPS (ceas atomic)

en: Gain Control
ro: Controlul câștigului

en: Geodetic Survey Data Used
ro: Date de sondaj geodezic utilizate

en: Good
ro: Bună

en: Grayscale
ro: Scară de gri

en: Green mode
ro: Modul verde

en: HDR Info
ro: Informații HDR

en: Hard
ro: Dur

en: Hardest
ro: Cel mai dur

en: High
ro: Înaltă

en: High ISO Noise Reduction
ro: Reducerea zgomotului pentru sensibilitate ISO ridicată

en: High gain down
ro: Mărire atenuare

en: High gain up
ro: Mărire câștig

en: High saturation
ro: Saturație ridicată

en: Highest
ro: Cel mai înalt

en: Home Daylight Savings Time
ro: Ora de vară de la domiciliu

en: Hometown City
ro: Orașul de domiciliu

en: Hometown City Code
ro: Codul orașului de domiciliu

en: Hometown DST
ro: Schimbarea orei de vară/iarnă a orașului de domiciliu

en: Hue Adjustment
ro: Ajustarea nuanței

en: ISO Info
ro: Informații ISO

en: ISO Number
ro: Număr ISO

en: ISO Selection
ro: Selectare ISO

en: ISO Setting
ro: Configurarea ISO

en: ISO Speed
ro: Viteza ISO

en: ISO Speed Latitude yyy
ro: Viteza ISO la Latitudinea yyy

en: ISO Speed Latitude zzz
ro: Viteza ISO la Latitudinea zzz

en: ISO Speed Ratings
ro: Valorile vitezei ISO

en: ISO Value
ro: Valoarea ISO

en: ISO speed
ro: Viteza ISO

en: ISO studio tungsten
ro: Lampă cu incandescență de studio ISO

en: Ignore unknown tags
ro: Ignoră etichetele necunoscute

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
ro: Ignoră etichetele necunoscute la încărcarea datelor EXIF.

en: Illustrations
ro: Ilustrații

en: Image Adjustment
ro: Ajustarea imaginii

en: Image Area Offset
ro: Decalajul zonei de imagine

en: Image Authentication
ro: Autentificarea imaginii

en: Image Boundary
ro: Limita imaginii

en: Image Data Size
ro: Dimensiunea datelor imaginii

en: Image Description
ro: Descrierea imaginii

en: Image Length
ro: Lungimea imaginii

en: Image Number
ro: Numărul imaginii

en: Image Processing
ro: Procesarea imaginii

en: Image Resources Block
ro: Bloc de resurse de imagine

en: Image Sharpening
ro: Claritatea imaginii

en: Image Size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Image Size Raw
ro: Dimensiunea imaginii brute

en: Image Stabilization
ro: Stabilizarea imaginii

en: Image Tone
ro: Tonalitatea imaginii

en: Image Type
ro: Tip de imagine

en: Image Unique ID
ro: ID unic al imaginii

en: Image Width
ro: Lățimea imaginii

en: Incandescence
ro: Incandescență

en: Indicates the GPS DOP (data degree of precision). An HDOP value is written during two-dimensional measurement, and PDOP during three-dimensional measurement.
ro: Indică gradul de precizie al datelor („data degree of precision”: DOP) GPS. O valoare HDOP este scrisă în timpul măsurătorilor bidimensionale, iar PDOP în timpul măsurătorilor tridimensionale.

en: Indicates the GPS measurement mode. '2' means two-dimensional measurement and '3' means three-dimensional measurement is in progress.
ro: Indică modul de măsurare GPS. „2” înseamnă măsurare bidimensională, iar „3” înseamnă că măsurarea tridimensională este în curs.

en: Indicates the GPS satellites used for measurements. This tag can be used to describe the number of satellites, their ID number, angle of elevation, azimuth, SNR and other information in ASCII notation. The format is not specified. If the GPS receiver is incapable of taking measurements, value of the tag shall be set to NULL.
ro: Indică sateliții GPS utilizați pentru măsurători. Această etichetă poate fi utilizată pentru a descrie numărul de sateliți, numărul de identificare al acestora, unghiul de elevație, azimutul, SNR și alte informații în notație ASCII. Formatul nu este specificat. În cazul în care receptorul GPS este incapabil să efectueze măsurători, valoarea etichetei este stabilită la NULL.

en: Indicates the ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
ro: Indică viteza ISO și latitudinea ISO a aparatului foto sau a dispozitivului de intrare, așa cum se specifică în ISO 12232.

en: Indicates the Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
ro: Indică funcția de conversie opto-electronică (OECF) specificată în ISO 14524. <OECF> este relația dintre intrarea optică a camerei și valorile imaginii.

en: Indicates the altitude based on the reference in GPSAltitudeRef. Altitude is expressed as one RATIONAL value. The reference unit is meters.
ro: Indică altitudinea pe baza referinței din eticheta „GPSAltitudeRef”. Altitudinea este exprimată ca o valoare RAȚIONALĂ. Unitatea de referință este metri.

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the GPSAltitude tag. The reference unit is meters. Note that this tag is BYTE type, unlike other reference tags.
ro: Indică altitudinea utilizată ca altitudine de referință. Dacă referința este nivelul mării și altitudinea este deasupra nivelului mării, se indică 0. În cazul în care altitudinea este sub nivelul mării, se dă valoarea 1, iar altitudinea este indicată ca valoare absolută în eticheta „GPSAltitude”. Unitatea de referință este metri. Rețineți că această etichetă este de tip BYTE, spre deosebire de alte etichete de referință.

en: Indicates the bearing to the destination point. The range of values is from 0.00 to 359.99.
ro: Indică direcția până la punctul de destinație. Intervalul de valori este cuprins între 0,00 și 359,99.

en: Indicates the color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
ro: Indică modelul geometric al matricei de filtre de culoare („color filter array”: CFA) al senzorului de imagine atunci când se utilizează un senzor de zonă color cu un singur cip. Nu se aplică tuturor metodelor de detecție.

en: Indicates the direction of GPS receiver movement. The range of values is from 0.00 to 359.99.
ro: Indică direcția de deplasare a receptorului GPS. Intervalul de valori este cuprins între 0,00 și 359,99.

en: Indicates the direction of the image when it was captured. The range of values is from 0.00 to 359.99.
ro: Indică direcția imaginii în momentul în care a fost capturată. Intervalul de valori este cuprins între 0,00 și 359,99.

en: Indicates the distance to the destination point.
ro: Indică distanța până la punctul de destinație.

en: Indicates the exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
ro: Indică indicele de expunere selectat pe cameră sau pe dispozitivul de intrare în momentul în care imaginea este capturată.

en: Indicates the geodetic survey data used by the GPS receiver. If the survey data is restricted to Japan, the value of this tag is 'TOKYO' or 'WGS-84'. If a GPS Info tag is recorded, it is strongly recommended that this tag be recorded.
ro: Indică datele de sondaj geodezic utilizate de receptorul GPS. Dacă datele sondajului sunt limitate la Japonia, valoarea acestei etichete este „TOKYO” sau „WGS-84”. Dacă este înregistrată o etichetă Info GPS, se recomandă insistent ca această etichetă să fie înregistrată.

en: Indicates the horizontal positioning errors in meters. This is expressed as one RATIONAL value.
ro: Indică erorile de poziționare orizontală în metri. Aceasta este exprimată ca o valoare RAȚIONALĂ.

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use "R98" for stating ExifR98 Rules. Four bytes used including the termination code (NULL). see the separate volume of Recommended Exif Interoperability Rules (ExifR98) for other tags used for ExifR98.
ro: Indică identificarea regulii de interoperabilitate. Utilizați „R98” pentru a indica regulile ExifR98. Patru octeți utilizați, inclusiv codul de terminare (NULL); a se vedea volumul separat de Reguli de interoperabilitate Exif recomandate (ExifR98) pentru alte etichete utilizate pentru ExifR98.

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
ro: Indică tipul senzorului de imagine de pe cameră sau dispozitiv de intrare.

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, the tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
ro: Indică sursa imaginii. În cazul în care imaginea a fost înregistrată pe o cameră digitală („Digital still camera”: DSC), valoarea acestei etichete este întotdeauna setată la 3, ceea ce indică faptul că imaginea a fost înregistrată pe o DSC.

en: Indicates the latitude of the destination point. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If latitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be dd/1,mmmm/100,0/1.
ro: Indică latitudinea punctului de destinație. Latitudinea este exprimată sub forma a trei valori RAȚIONALE care indică gradele, minutele și, respectiv, secundele. În cazul în care latitudinea este exprimată ca grade, minute și secunde, un format tipic ar fi gg/1,mm/1,ss/1. Când se utilizează grade și minute și, de exemplu, se dau fracțiuni de minute până la două zecimale, formatul ar fi gg/1,mmmm/100,0/1.

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
ro: Indică latitudinea. Latitudinea este exprimată sub forma a trei valori RAȚIONALE care indică gradele, minutele și, respectiv, secundele. Atunci când sunt exprimate gradele, minutele și secundele, formatul este gg/1,mm/1,ss/1. Atunci când se folosesc gradele și minutele și, de exemplu, se dau fracțiuni de minute până la două zecimale, formatul este gg/1,mmmm/100,0/1.

en: Indicates the location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Rotation> tag. The first value indicates the X column number and the second indicates the Y row number.
ro: Indică locația subiectului principal în scenă. Valoarea acestei etichete reprezintă pixelul din centrul subiectului principal în raport cu marginea din stânga, înainte de procesarea rotației conform etichetei <Rotation>. Prima valoare indică numărul coloanei X, iar a doua indică numărul rândului Y.

en: Indicates the longitude of the destination point. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If longitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be ddd/1,mmmm/100,0/1.
ro: Indică longitudinea punctului de destinație. Longitudinea este exprimată sub forma a trei valori RAȚIONALE care indică gradele, minutele și, respectiv, secundele. Dacă longitudinea este exprimată ca grade, minute și secunde, un format tipic ar fi ggg/1,mm/1,ss/1. Când se utilizează grade și minute și, de exemplu, se dau fracțiuni de minute până la două zecimale, formatul ar fi ggg/1,mmmm/100,0/1.

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
ro: Indică longitudinea. Longitudinea este exprimată sub forma a trei valori RAȚIONALE care indică gradele, minutele și, respectiv, secundele. Atunci când sunt exprimate gradele, minutele și secundele, formatul este ggg/1,mm/1,ss/1. Atunci când se folosesc gradele și minutele și, de exemplu, se dau fracțiuni de minute până la două zecimale, formatul este ggg/1,mmmm/100,0/1.

en: Indicates the number of pixels in the image height (V) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
ro: Indică numărul de pixeli în sensul lățimii imaginii (Y) per <FocalPlaneResolutionUnit> din planul focal al camerei.

en: Indicates the number of pixels in the image width (X) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
ro: Indică numărul de pixeli în sensul lățimii imaginii (X) per <FocalPlaneResolutionUnit> din planul focal al camerei.

en: Indicates the reference for giving the direction of GPS receiver movement. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
ro: Indică referința pentru indicarea direcției de mișcare a receptorului GPS. „T” înseamnă direcția adevărată, iar „M” este direcția magnetică.

en: Indicates the reference for giving the direction of the image when it is captured. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
ro: Indică referința pentru indicarea direcției imaginii când este capturată. „T” înseamnă direcția adevărată, iar „M” este direcția magnetică.

en: Indicates the reference used for giving the bearing to the destination point. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
ro: Indică referința utilizată pentru a da direcția de deplasare către punctul de destinație. „T” reprezintă direcția reală, iar „M” este direcția magnetică.

en: Indicates the spectral sensitivity of each channel of the camera used. The tag value is an ASCII string compatible with the standard developed by the ASTM Technical Committee.
ro: Indică sensibilitatea spectrală a fiecărui canal al camerei utilizate. Valoarea etichetei este un șir ASCII compatibil cu standardul elaborat de Comitetul tehnic ASTM.

en: Indicates the speed of GPS receiver movement.
ro: Indică viteza de deplasare a receptorului GPS.

en: Indicates the status of the GPS receiver when the image is recorded. 'A' means measurement is in progress, and 'V' means the measurement is Interoperability.
ro: Indică starea receptorului GPS atunci când imaginea este înregistrată. „A” înseamnă că măsurarea este în curs, iar „V” înseamnă că măsurarea este în Interoperabilitate.

en: Indicates the strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
ro: Indică energia stroboscopului (blițului) în momentul capturării imaginii, măsurată în unități de putere a fasciculului (candele) pe secundă („Beam Candle Power Seconds”: BCPS).

en: Indicates the time as UTC (Coordinated Universal Time). TimeStamp is expressed as three RATIONAL values giving the hour, minute, and second.
ro: Indică ora ca Timp Universal Coordonat („Coordinated Universal Time”: UTC). TimeStamp (marca de timp) este exprimată sub forma a trei valori RAȚIONALE care indică ora, minutul și secunda.

en: Indicates the type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
ro: Indică tipul de scenă. Dacă o cameră digitală (DSC) a înregistrat imaginea, această valoare a etichetei trebuie să fie întotdeauna setată la 1, indicând faptul că imaginea a fost fotografiată direct.

en: Indicates the unit for measuring <FocalPlaneXResolution> and <FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <ResolutionUnit>.
ro: Indică unitatea de măsură pentru <FocalPlaneXResolution> și <FocalPlaneYResolution>. Această valoare este aceeași cu <ResolutionUnit>.

en: Indicates the unit used to express the GPS receiver speed of movement. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers per hour, miles per hour, and knots.
ro: Indică unitatea utilizată pentru a exprima viteza de mișcare a receptorului GPS. „K”, „M” și „N” reprezintă kilometri pe oră, mile pe oră și noduri.

en: Indicates the unit used to express the distance to the destination point. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers, miles and nautical miles.
ro: Indică unitatea utilizată pentru a exprima distanța până la punctul de destinație. „K”, „M” și „N” reprezintă kilometri, mile și mile marine.

en: Indicates the value of coefficient gamma.
ro: Indică valoarea coeficientului gamma.

en: Indicates the version of <GPSInfoIFD>. The version is given as 2.0.0.0. This tag is mandatory when <GPSInfo> tag is present. (Note: The <GPSVersionID> tag is given in bytes, unlike the <ExifVersion> tag. When the version is 2.0.0.0, the tag value is 02000000.H).
ro: Indică versiunea lui <GPSInfoIFD>. Versiunea este dată ca fiind 2.0.0.0. Această etichetă este obligatorie atunci când este prezentă eticheta <GPSInfo> (Notă: eticheta <GPSVersionID> este dată în octeți, spre deosebire de eticheta <ExifVersion>.; atunci când versiunea este 2.0.0.0, valoarea etichetei este 02000000.H).

en: Indicates whether differential correction is applied to the GPS receiver.
ro: Indică dacă se aplică corecția diferențială la receptorul GPS.

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
ro: Indică dacă componentele pixelilor sunt înregistrate în format „chunky” sau planar. În fișierele comprimate JPEG, în locul acestei etichete se utilizează un marcator JPEG. În cazul în care acest câmp nu există, se presupune valoarea implicită TIFF de 1 („chunky”).

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
ro: Indică dacă latitudinea este latitudinea nordică sau sudică. Valoarea ASCII „N” indică latitudinea nordică, iar „S” este latitudinea sudică.

en: Indicates whether the latitude of the destination point is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
ro: Indică dacă latitudinea punctului de destinație este latitudinea nordică sau sudică. Valoarea ASCII „N” indică latitudinea nordică, iar „S” este latitudinea sudică.

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
ro: Indică dacă longitudinea este longitudine estică sau vestică. ASCII „E” indică longitudinea estică, iar „W” este longitudinea vestică.

en: Indicates whether the longitude of the destination point is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
ro: Indică dacă longitudinea punctului de destinație este longitudinea estică sau vestică. ASCII „E” indică longitudinea estică, iar „W” este longitudinea vestică.

en: Indoor
ro: În interior

en: Infinite
ro: Infinit

en: Infinity
ro: Infinit

en: Infinity Lens Step
ro: Pragul obiectivului de infinit

en: Info
ro: Informații

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <PhotometricInterpretation> tag. However, since <PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
ro: Informații specifice datelor comprimate. Canalele fiecărei componente sunt aranjate în ordine de la prima componentă la a 4-a. Pentru datele necomprimate, aranjamentul datelor este dat în eticheta <PhotometricInterpretation>. Cu toate acestea, deoarece <PhotometricInterpretation> poate exprima numai ordinea Y, Cb și Cr, această etichetă este furnizată pentru cazurile în care datele comprimate utilizează alte componente decât Y, Cb și Cr și pentru a permite suportul pentru alte secvențe.

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
ro: Informații specifice datelor comprimate. Modul de comprimare utilizat pentru o imagine comprimată este indicat în unitatea de biți pe pixel.

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
ro: Informații specifice datelor comprimate. Atunci când se înregistrează un fișier comprimat, înălțimea validă a imaginii semnificative trebuie înregistrată în această etichetă, indiferent dacă există sau nu date de umplutură sau un marcator de repornire. Această etichetă nu trebuie să existe într-un fișier necomprimat. Deoarece nu este necesară o umplutură de date în direcția verticală, numărul de linii înregistrat în această etichetă de înălțime a imaginii valide va fi, de fapt, același cu cel înregistrat în SOF.

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
ro: Informații specifice datelor comprimate. Atunci când se înregistrează un fișier comprimat, lățimea validă a imaginii semnificative trebuie înregistrată în această etichetă, indiferent dacă există sau nu date de umplutură sau un marcator de repornire. Această etichetă nu trebuie să existe într-un fișier necomprimat.

en: Interlaced
ro: Întrețesută

en: Internal
ro: Intern

en: Internal + external
ro: Intern + extern

en: Internal Flash Table
ro: Tabel bliț intern

en: Internal error (unknown value %hi %hi)
ro: Eroare internă (valoare necunoscută %hi %hi)

en: Internal error (unknown value %hi)
ro: Eroare internă (valoare necunoscută %hi)

en: Internal error (unknown value %hu %hu)
ro: Eroare internă (valoare necunoscută %hu %hu)

en: Internal error (unknown value %hu)
ro: Eroare internă (valoare necunoscută %hu)

en: Internal error (unknown value %i)
ro: Eroare internă (valoare necunoscută %i)

en: Interoperability IFD Pointer
ro: Indicator IFD de Interoperabilitate

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
ro: IFD de interoperabilitate este compus din etichete care stochează informațiile pentru a asigura interoperabilitatea și indicate de următoarea etichetă situată în IFD Exif. Structura de interoperabilitate a IFD de interoperabilitate este aceeași cu structura IFD definită TIFF, dar nu conține datele de imagine în mod caracteristic comparativ cu IFD TIFF normal.

en: Interoperability Index
ro: Index de interoperabilitate

en: Interoperability Version
ro: Versiunea de interoperabilitate

en: Invalid format '%s', expected '%s' or '%s'.
ro: Format nevalid „%s”, se aștepta „%s” sau „%s”.

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
ro: Format nevalid „%s”, se aștepta „%s”.

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
ro: Număr nevalid de componente (%i, se aștepta %i sau %i).

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
ro: Număr nevalid de componente (%i, se aștepta %i).

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
ro: Dimensiune nevalidă a intrării (%i, se aștepta %li x %i).

en: JPEG Interchange Format
ro: Formatul de interschimb JPEG

en: JPEG Interchange Format Length
ro: Lungimea formatului de interschimb JPEG

en: JPEG compression
ro: Comprimare JPEG

en: Kids & pets
ro: Copii și animale de companie

en: LZW compression
ro: Comprimare LZW

en: Lamp
ro: Lampă

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
ro: Modul Peisaj (pentru fotografii de peisaj cu fundalul focalizat)

en: Large
ro: Mare

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Latitude of Destination
ro: Latitudinea destinației

en: Left
ro: Stânga

en: Left to right
ro: De la stânga la dreapta

en: Left-bottom
ro: În stânga jos

en: Left-center
ro: Stânga-centru

en: Left-right
ro: Stânga-dreapta

en: Left-top
ro: În stânga sus

en: Lens
ro: Obiectiv

en: Lens Data
ro: Date despre obiectiv

en: Lens Distortion Parameters
ro: Parametrii de distorsiune a obiectivului

en: Lens F Stops
ro: Pozițiile F ale obiectivului

en: Lens Info
ro: Informații despre obiectiv

en: Lens Make
ro: Marca obiectivului

en: Lens Model
ro: Modelul de obiectiv

en: Lens Serial Number
ro: Numărul de serie al obiectivului

en: Lens Specification
ro: Specificația obiectivului

en: Lens Temperature
ro: Temperatura obiectivului

en: Lens Type
ro: Tipul de obiectiv

en: Light Condition
ro: Starea de iluminare

en: Light Source
ro: Sursa de lumină

en: Light Source Special
ro: Sursă de lumină specială

en: Light Type
ro: Tip de lumină

en: Light Value Center
ro: Valoarea luminii (la centru)

en: Light Value Periphery
ro: Valoarea luminii (la periferie)

en: Light pet
ro: Animal de companie de culoare deschisă

en: LightingOpt
ro: Opțiuni de iluminare

en: Long
ro: Nr. lung

en: Long Focal Length of Lens
ro: Lungimea focală lungă a obiectivului

en: Long shutter
ro: Timp lung de expunere

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Longitude of Destination
ro: Longitudinea destinației

en: Low
ro: Joasă

en: Low gain down
ro: Micșorare atenuare

en: Low gain up
ro: Micșorare câștig

en: Low saturation
ro: Saturație scăzută

en: Lower-left
ro: Jos-stânga

en: Lower-right
ro: Jos-dreapta

en: Lowest
ro: Cel mai scăzut

en: M-DEP
ro: Profunzime manuală a câmpului

en: Macro Mode
ro: Modul macro

en: Maker Note
ro: Nota producătorului

en: Maker Note Version
ro: Versiunea notei fabricantului

en: Manual AF point selection
ro: Selectare manuală a punctului de auto-focalizare

en: Manual Flash Output
ro: Acționare manuală a blițului

en: Manual Focus Distance
ro: Distanța de focalizare manuală

en: Manual exposure
ro: Expunere manuală

en: Manual focus
ro: Focalizare manuală

en: Manual temperature (Kelvin)
ro: Temperatura manuală a culorii (Kelvin)

en: Manual white balance
ro: Balans de alb manual

en: Manual: unknown
ro: Manual: necunoscut

en: Manufacturer
ro: Producător

en: Maximal Aperture
ro: Deschiderea maximă a diafragmei

en: Maximum Aperture Value
ro: Valoarea maximă a diafragmei

en: Maximum Aperture at Maximum Focal
ro: Diafragma maximă la distanța focală maximă

en: Maximum Aperture at Minimum Focal
ro: Diafragma maximă la distanța focală minimă

en: Maximum Focal Length
ro: Distanța focală maximă

en: Measured Color
ro: Culoarea măsurată

en: Measured EV
ro: Compensarea expunerii măsurate

en: Measured EV 2
ro: Compensarea expunerii măsurate 2

en: Measurement Precision
ro: Precizia de măsurare

en: Mechanical Shutter Count
ro: Contorizarea mecanică a obturatorului

en: Medium
ro: Mediu

en: Medium 1
ro: Mediu 1

en: Medium 2
ro: Mediu 2

en: Medium 3
ro: Mediu 3

en: Medium hard
ro: Mediu dur

en: Medium high
ro: Mediu ridicat

en: Medium low
ro: Mediu scăzut

en: Medium pet
ro: Animal de companie de culoare medie

en: Medium soft
ro: Mediu fin

en: Metering Mode
ro: Modul de măsurare a expunerii

en: Mid-left
ro: Mijloc-stânga

en: Mid-right
ro: Mijloc-dreapta

en: Middle range
ro: Distanță medie

en: Minimal Aperture
ro: Deschiderea minimă a diafragmei

en: Minimum Focal Length
ro: Distanța focală minimă

en: Model ID
ro: ID-ul modelului

en: Model Identification
ro: Identificarea modelului

en: Modified Info
ro: Informații modificate

en: Monochrome
ro: Monocromatic

en: Movie
ro: Film

en: Movie Info
ro: Informații despre video

en: Multi Exposure
ro: Expunere multiplă

en: Multi-exposure
ro: Multi-expunere

en: Museum
ro: Muzeu

en: My Colors
ro: Culorile mele

en: My color data
ro: Datele mele de culoare

en: My colors
ro: Culorile mele

en: N/A
ro: Nu este disponibil

en: ND Filter
ro: Filtru ND

en: NP & flash
ro: NP și bliț

en: Name of GPS Area
ro: Numele zonei GPS

en: Name of GPS Processing Method
ro: Numele metodei de procesare GPS

en: Natural photo
ro: Fotografie naturală

en: Natural skin tone
ro: Nuanța naturală a pielii

en: Near Lens Step
ro: Pragul obiectivului de apropiere

en: Neutral
ro: Neutru

en: New Subfile Type
ro: Tip nou de subfișier

en: Night
ro: Noapte

en: Night scene
ro: Scenă nocturnă

en: Night snapshot
ro: Instantanee de noapte

en: Nikon Settings
ro: Configurări Nikon

en: No
ro: Nu

en: No AE
ro: Fără AE

en: No blur
ro: Fără neclaritate (încețoșare)

en: No fisheye
ro: Fără „fisheye” (ochi de pește)

en: No flash
ro: Fără bliț

en: No flash function
ro: Fără funcție de bliț

en: No manual focus selection
ro: Fără selecție manuală a focalizării

en: Noise Reduction
ro: Reducerea zgomotului

en: None
ro: Niciunul

en: None (MF)
ro: Niciuna (focalizare manuală)

en: Normal AE
ro: AE normală

en: Normal focus
ro: Focalizare normală

en: Normal mono
ro: Monocromatic normal

en: Normal process
ro: Proces normal

en: Normal program
ro: Program normal

en: North or South Latitude
ro: Latitudine nordică sau sudică

en: Not defined
ro: Nedefinit

en: Not enough memory
ro: Nu este suficientă memorie

en: Not known
ro: Nu se cunoaște

en: Object Distance
ro: Distanța până la obiect

en: Off
ro: Dezactivată

en: Offset Time For DateTime
ro: Decalajul orar pentru DateTime

en: Offset Time For DateTimeDigitized
ro: Decalajul orar pentru DateTimeDigitized

en: Offset Time For DateTimeOriginal
ro: Decalajul orar pentru DateTimeOriginal

en: Offset of the preview image directory (IFD) inside the file.
ro: Decalajul directorului imaginii de previzualizare (IFD) în interiorul fișierului.

en: Olympus Image Height
ro: Înălțimea imaginii Olympus

en: Olympus Image Width
ro: Lățimea imaginii Olympus

en: On
ro: Activată

en: On (Preset)
ro: Activat (predefinit)

en: On (shot 1)
ro: Pulsare (foto 1)

en: On (shot 2)
ro: Pulsare (foto 2)

en: On (shot 3)
ro: Pulsare (foto 3)

en: On, red-eye reduction
ro: Activată, reducerea efectului de ochi roșii

en: On, shot only
ro: Activat, doar o instantanee

en: On, slow-sync
ro: Activat, sincronizare lentă

en: On, slow-sync, red-eye reduction
ro: Activat, sincronizare lentă, reducerea efectului de ochi roșii

en: On, soft
ro: Activat, ușor

en: On, trailing-curtain sync
ro: Activat, sincronizare cu cortina din spate

en: On, wireless
ro: Activat, fără fir

en: One Touch White Balance
ro: Balans de alb cu o singură atingere

en: One-chip color area sensor
ro: Senzor de zonă de culoare cu un singur cip

en: One-shot AF
ro: Autofocalizare cu o singură captură

en: One-touch
ro: O singură atingere

en: Optical Zoom
ro: Zoom optic

en: Optical Zoom Code
ro: Codul de zoom optic

en: Optimize Image
ro: Optimizarea imaginii

en: Opto-Electronic Conversion Function
ro: Funcția de conversie opto-electronică

en: Order Number
ro: Număr de ordine

en: Orientation
ro: Orientare

en: Original Decision Data Offset
ro: Decalajul datelor deciziei inițiale

en: Other
ro: Altul

en: Out of focus
ro: Defocalizată

en: Over exposed
ro: Supraexpusă

en: Owner Name
ro: Numele proprietarului

en: PC set 1
ro: Configurația PC 1

en: PC set 2
ro: Configurația PC 2

en: PC set 3
ro: Configurația PC 3

en: PackBits compression
ro: Comprimare PackBits

en: Padding
ro: Completare

en: Palette
ro: Paleta

en: Pan focus
ro: Focalizare panoramică

en: Panorama Direction
ro: Direcția panoramică

en: Panorama Frame
ro: Cadru panoramic

en: Partial
ro: Parțial

en: Party
ro: Petrecere

en: Pattern
ro: Model

en: Personal Functions
ro: Funcții personale

en: Personal Functions Values
ro: Valorile funcțiilor personale

en: Photo Effect
ro: Fotoeffekt

en: Photometric Interpretation
ro: Interpretare fotometrică

en: Picture Control Data
ro: Date de control a imaginii

en: Picture Mode
ro: Modul de imagine

en: Picture Mode (2)
ro: Modul de imagine (2)

en: Picture Style
ro: Stil de imagine

en: Picture Style PC
ro: Stil de imagine PC

en: Picture Style Userdefined
ro: Stil de imagine definit de utilizator

en: Pixel X Dimension
ro: Dimensiunea X a pixelului

en: Pixel Y Dimension
ro: Dimensiunea Y a pixelului

en: Planar Configuration
ro: Configurația planară

en: Planar format
ro: Formatul planar (linear)

en: Portrait
ro: Portret

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
ro: Modul portret (pentru fotografii în prim plan cu fundalul nefocalizat)

en: Postcard
ro: Carte poștală

en: Powerup Time
ro: Timpul de funcționare

en: Precapture Frames
ro: Cadre de pre-captură

en: Preset
ro: Predefinit

en: Press start, press stop
ro: Apăsare start, apăsare stop

en: Preview Image
ro: Imaginea de previzualizare

en: Preview Image IFD
ro: Previzualizare imagine IFD

en: Preview Image Info
ro: Previzualizarea informațiilor despre imagine

en: Preview Image Valid
ro: Previzualizare imagine validă

en: Preview Length
ro: Lungimea previzualizării

en: Preview Size
ro: Dimensiunea previzualizării

en: Preview Start
ro: Începutul previzualizării

en: Primary Chromaticities
ro: Cromaticele primare

en: PrintIM Settings
ro: Configurări PrintIM

en: Program Shift
ro: Schimbarea programului

en: Progressive
ro: Progrsivă

en: Quality
ro: Calitate

en: Quality Level
ro: Nivel de calitate

en: Quick Shot
ro: Fotografiere rapidă

en: RAW
ro: BRUT

en: Rational
ro: Nr. rațional

en: Raw Burst Info
ro: Informații despre rafala brută

en: Raw Data Offset
ro: Decalajul datelor brute

en: Raw Image Size
ro: Dimensiunea imaginii brute

en: Read length %d is longer than data length %d.
ro: Lungimea de citire %d este mai mare decât lungimea datelor %d.

en: Recommended Exposure Index
ro: Indicele de expunere recomandat

en: Recommended exposure index (REI)
ro: Indicele de expunere recomandat (REI)

en: Recommended exposure index (REI) and ISO speed
ro: Indicele de expunere recomandat (REI) și viteza ISO

en: Record Mode
ro: Modul de înregistrare

en: Record Shutter Release
ro: Înregistrarea declanșării obturatorului

en: Record while down
ro: Înregistrează în timp ce se află apăsat

en: Red Balance
ro: Balans de roșu

en: Red Correction %f, blue Correction %f
ro: Corecție roșu %f, corecție albastru %f

en: Red-eye reduction
ro: Reducerea efectului de ochi roșii

en: Reference Black/White
ro: Referință Negru/Alb

en: Reference For Latitude of Destination
ro: Referință pentru latitudinea destinației

en: Reference for Bearing of Destination
ro: Referință pentru direcția destinației

en: Reference for Distance to Destination
ro: Referință pentru distanța până la destinație

en: Reference for Longitude of Destination
ro: Referință pentru longitudinea destinației

en: Reference for direction of movement
ro: Referință pentru direcția de deplasare

en: Related Sound File
ro: Fișier de sunet asociat

en: Related to Epson's PRINT Image Matching technology
ro: Legat de tehnologia Epson PRINT Image Matching

en: Resaved
ro: Salvat din nou

en: Reserved
ro: Rezervat

en: Resolution Unit
ro: Unitatea de rezoluție

en: Retouch History
ro: Istoria retușurilor

en: Retouch Info
ro: Informații despre retușuri

en: Reversed mono
ro: Monocromatic inversat

en: Right
ro: Dreapta

en: Right to left
ro: De la dreapta la stânga

en: Right-bottom
ro: În dreapta jos

en: Right-top
ro: În dreapta sus

en: Rotate 180
ro: Rotire de 180º

en: Rotate 270 CW
ro: Rotire de 270º în sensul acelor de ceasornic

en: Rotate 90 CW
ro: Rotire de 90º în sensul acelor de ceasornic

en: Rotated by software
ro: Rotită prin software

en: Rows per Strip
ro: Rânduri pe bandă

en: SByte
ro: Octet cu semn

en: SLong
ro: Nr. lung cu semn

en: SRAW Quality
ro: Calitatea SRAW

en: SRational
ro: Nr. rațional cu semn

en: SShort
ro: Nr. scurt cu semn

en: SXGA basic
ro: SXGA bazică

en: SXGA fine
ro: SXGA fină

en: SXGA normal
ro: SXGA normală

en: Samples per Pixel
ro: Eșantioane per pixel

en: Saturation
ro: Saturație

en: Saturation 2
ro: Saturație 2

en: Scene Capture Type
ro: Tip de capturare a scenei

en: Scene Detect
ro: Detectarea scenei

en: Scene Select
ro: Selectare scenă

en: Scene Type
ro: Tipul scenei

en: Sea level
ro: Nivelul mării

en: Sea level reference
ro: Referință la nivelul mării

en: Self portrait
ro: Autoportret

en: Self-timer
ro: Autodeclanșator

en: Sensing Method
ro: Metoda de sesizare

en: Sensitivity Type
ro: Tip de sensibilitate

en: Sensor Blue Level
ro: Nivelul de albastru al senzorului

en: Sensor Info
ro: Informații despre senzor

en: Sensor Pixel Size
ro: Dimensiunea pixelilor senzorului

en: Sensor Red Level
ro: Nivelul de roșu al senzorului

en: Sensor Temperature
ro: Temperatura senzorului

en: Sequence Number
ro: Numărul secvenței

en: Sequence Shot Interval
ro: Intervalul de fotografiere a secvenței

en: Sequential Shot
ro: Fotografiere secvențială

en: Serial Number
ro: Numărul de serie

en: Serial Number 2
ro: Numărul de serie 2

en: Serial Number Format
ro: Formatul numărului de serie

en: Set 1
ro: Setul 1

en: Set 2
ro: Setul 2

en: Set 3
ro: Setul 3

en: Settings (First Part)
ro: Ajustări (prima parte)

en: Settings (Second Part)
ro: Ajustări (partea a doua)

en: Shade
ro: Umbră

en: Shake Reduction Info
ro: Informații despre reducerea vibrației

en: Sharpness
ro: Claritate

en: Sharpness Factor
ro: Factor de claritate

en: Sharpness Frequency
ro: Frecvența de claritate

en: Sharpness Frequency Table
ro: Tabel de frecvențe de claritate

en: Sharpness Setting
ro: Reglaj claritate

en: Sharpness Table
ro: Tabel de claritate

en: Short
ro: Nr. scurt

en: Short Focal Length of Lens
ro: Lungimea focală scurtă a obiectivului

en: Shot ISO
ro: Valoarea ISO a fotografiei

en: Shot Info
ro: Informații despre fotografiere

en: Shutter
ro: Obturator

en: Shutter Mode
ro: Modul obturatorului

en: Shutter Speed
ro: Viteza obturatorului

en: Shutter priority
ro: Prioritate obturator

en: Shutter priority AE
ro: AE (expunere automată) în funcție de prioritatea obturatorului

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
ro: Viteza obturatorului. Unitatea este stabilită de către parametrii APEX (Sistemul aditiv de expunere fotografică).

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
ro: Sigma 10-20mm F4-5.6 sau 12-24mm f/4.5-5.6 sau 14mm f/2.8

en: Single
ro: Unu singur

en: Size of compressed image data in bytes.
ro: Dimensiunea datelor imaginii comprimate în octeți.

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
ro: Dimensiunea datelor este prea mică pentru a permite includerea datelor EXIF.

en: Slow Shutter
ro: Obturator lent

en: Slow Synchro Mode
ro: Modul de sincronizare lentă

en: Slow shutter
ro: Obturator lent

en: Slow synchro
ro: Sincronizare lentă

en: Small
ro: Mic

en: Smooth
ro: Neted

en: Snow
ro: Zăpadă

en: Soft
ro: Suav

en: Softest
ro: Cel mai fin

en: Source Exposure Times of Composite Image
ro: Timpii de expunere a sursei pentru imaginea compozită

en: Source Image Number Of Composite Image
ro: Numărul de imagini sursă al imaginii compozite

en: Spatial Frequency Response
ro: Răspuns în frecvență spațială

en: Spectral Sensitivity
ro: Sensibilitatea spectrală

en: Speed Unit
ro: Unitatea de viteză

en: Speed of GPS Receiver
ro: Viteza receptorului GPS

en: Speed/Sequence/Panorama Direction
ro: Viteză/Secvență/Direcție panoramă

en: SpeedLight
ro: SpeedLight (unitate de bliț externă)

en: Sports
ro: Sport

en: Spot Metering Mode
ro: Măsurarea punctului de expunere

en: Spot focus
ro: Focalizare punctuală

en: Standard Output Sensitivity
ro: Sensibilitate de ieșire standard

en: Standard light A
ro: Lumină standard A

en: Standard light B
ro: Lumină standard B

en: Standard light C
ro: Lumină standard C

en: Standard output sensitivity (SOS)
ro: Sensibilitate de ieșire standard (SOS)

en: Standard output sensitivity (SOS) and ISO speed
ro: Sensibilitate de ieșire standard (SOS) și viteza ISO

en: Standard output sensitivity (SOS) and recommended exposure index (REI)
ro: Sensibilitate de ieșire standard (SOS) și indice de expunere recomandat (REI)

en: Standard output sensitivity (SOS) and recommended exposure index (REI) and ISO speed
ro: Sensibilitate de ieșire standard (SOS), indice de expunere recomandat (REI) și viteza ISO

en: Still image
ro: Imagine fixă

en: Strip Byte Count
ro: Număr de octeți pe bandă

en: Strip Offsets
ro: Decalaje de bandă

en: Strobe return light detected
ro: Lumină de întoarcere stroboscopică detectată

en: Strobe return light not detected
ro: Lumină de întoarcere stroboscopică nedetectată

en: Sub-second Time
ro: Fracțiuni de secundă

en: Sub-second Time (Digitized)
ro: Fracțiuni de secundă (digitizate)

en: Sub-second Time (Original)
ro: Fracțiuni de secundă (originale)

en: Subject Area
ro: Zona subiectului

en: Subject Distance
ro: Distanța față de subiect

en: Subject Distance Range
ro: Intervalul de distanță al subiectului

en: Subject Location
ro: Locația subiectului

en: Sunny
ro: Însorit

en: Sunset
ro: Apus de soare

en: Sunset or candlelight
ro: Apus de soare sau la lumina lumânărilor

en: Super Macro
ro: Super macro

en: Super fine, HQ
ro: Super fin, HQ

en: Super fine, RAW
ro: Super fin, RAW

en: Super fine, SHQ
ro: Super fin, SHQ

en: Super fine, SQ
ro: Super fin, SQ

en: Super fine, SQ1
ro: Super fin, SQ1

en: Super fine, SQ2
ro: Super fin, SQ2

en: Super fine, high
ro: Super fin, high

en: Super fine, super high
ro: Super fin, super high

en: Superfine
ro: Superfin

en: Surf & snow
ro: Surf și zăpadă

en: Synchro sound record
ro: Înregistrare a sunetului sincronizat

en: TIFF/EP Standard ID
ro: ID standard TIFF/EP

en: Tag '%s' is of format '%s' (which is against specification) but cannot be changed to format '%s'.
ro: Eticheta „%s” are formatul „%s” (care este contrar specificațiilor), dar nu poate fi schimbată în formatul „%s”.

en: Tag '%s' was of format '%s' (which is against specification) and has been changed to format '%s'.
ro: Eticheta „%s” avea formatul „%s” (care este contrar specificațiilor) și a fost schimbată în formatul „%s”.

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
ro: Eticheta „UserComment” nu începe cu un identificator de format. Acest lucru a fost remediat.

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
ro: Eticheta „UserComment” avea formatul nevalid „%s”. Formatul a fost stabilit la „nedefinit”.

en: Tag 'UserComment' has been expanded to at least 8 bytes in order to follow the specification.
ro: Eticheta „UserComment” a fost extinsă la cel puțin 8 octeți pentru a respecta specificația.

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
ro: Eticheta „UserComment” nu este goală, dar nu începe cu un identificator de format. Acest lucru a fost remediat.

en: Tag UserComment contains data but is against specification.
ro: Eticheta UserComment conține date, dar contravine specificațiilor.

en: Target Aperture
ro: Deschiderea obiectivului

en: Target Exposure Time
ro: Timpul de expunere a obiectivului

en: The F number.
ro: Valoarea diafragmei.

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
ro: Versiunea formatului FlashPix acceptată de un fișier FPXR.

en: The SensitivityType tag indicates which one of the parameters of ISO12232 is the PhotographicSensitivity tag. Although it is an optional tag, it should be recorded when a PhotographicSensitivity tag is recorded. Value = 4, 5, 6, or 7 may be used in case that the values of plural parameters are the same.
ro: Eticheta SensitivityType (Tip de sensibilitate) indică care dintre parametrii ISO12232 este eticheta PhotographicSensitivity (Sensibilitatea Fotografică). Deși este o etichetă opțională, ar trebui înregistrată atunci când este înregistrată o etichetă PhotographicSensitivity. Valoarea = 4, 5, 6 sau 7 poate fi utilizată în cazul în care valorile parametrilor multipli sunt aceleași.

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
ro: Distanța focală reală a obiectivului, în mm. Conversia nu se face la distanța focală a unui aparat foto cu film de 35 mm.

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
ro: Cromatica celor trei culori primare ale imaginii. În mod normal, această etichetă nu este necesară, deoarece spațiul de culoare este specificat în eticheta de informații privind spațiul de culoare (<ColorSpace>).

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
ro: Cromatica punctului alb al imaginii. În mod normal, această etichetă nu este necesară, deoarece spațiul de culoare este specificat în eticheta de informații privind spațiul de culoare (<ColorSpace>).

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
ro: Clasa programului utilizat de aparatul foto pentru a seta expunerea atunci când se realizează fotografia.

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB (=1) is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated (=FFFF.H) is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
ro: Eticheta de informații despre spațiul de culoare este întotdeauna înregistrată ca specificator al spațiului de culoare. În mod normal, se utilizează sRGB (=1) pentru a defini spațiul de culoare în funcție de condițiile și mediul monitorului PC. Dacă se utilizează un alt spațiu de culoare decât sRGB, se stabilește Uncalibrated (=FFFF.H). Datele de imagine înregistrate ca Uncalibrated pot fi tratate ca sRGB atunci când sunt convertite în FlashPix.

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
ro: Schema de comprimare utilizată pentru datele de imagine. În cazul în care o imagine primară este comprimată în format JPEG, această denumire nu este necesară și este omisă. Atunci când imaginile în miniatură utilizează compresia JPEG, valoarea acestei etichete este stabilită la 6.

en: The data provided does not follow the specification.
ro: Datele furnizate nu respectă specificațiile.

en: The data supplied does not seem to contain EXIF data.
ro: Datele furnizate nu par să conțină date EXIF.

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
ro: Data și ora creării imaginii. În acest standard (EXIF-2.1), este data și ora la care fișierul a fost modificat.

en: The date and time when the image was stored as digital data.
ro: Data și ora la care imaginea a fost stocată ca date digitale.

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
ro: Data și ora la care au fost generate datele originale ale imaginii. În cazul unei camere foto digitale, se înregistrează data și ora la care a fost făcută fotografia.

en: The distance to the subject, given in meters.
ro: Distanța până la subiect, exprimată în metri.

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ro: Deviația expunerii. Unitatea este valoarea APEX. În mod normal, aceasta este dată în plaja de la -99,99 la 99,99.

en: The file '%s' could not be opened.
ro: Fișierul „%s” nu a putut fi deschis.

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
ro: Orientarea imaginii vizualizată în termeni de rânduri și coloane.

en: The kind of light source.
ro: Tipul de sursă de lumină.

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
ro: Deschiderea obiectivului. Unitatea este valoarea APEX.

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Producătorul aparatului de înregistrare. Acesta este producătorul DSC, al scanerului, al digitizatorului video sau al altor echipamente care au generat imaginea. Când câmpul este lăsat necompletat, este tratat ca necunoscut.

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here the value given in "Color Space Guidelines", is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability this condition.
ro: Coeficienții matricei pentru transformarea din datele de imagine RGB în YCbCr. În TIFF nu este dată nicio valoare implicită; dar aici valoarea dată în „Linii directoare pentru spațiul de culoare”, este folosită ca implicită. Spațiul de culoare este declarat într-o etichetă de informații despre spațiul de culoare, valoarea implicită fiind cea care oferă caracteristicile optime ale imaginii Interoperabilitate în aceste condiții.

en: The metering mode.
ro: Modul de măsurare.

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Denumirea sau numărul de model al echipamentului. Acesta este numele sau numărul modelului DSC, al scanerului, al aparatului de digitizare video sau al altui echipament care a generat imaginea. Atunci când câmpul este lăsat necomplet, este tratat ca necunoscut.

en: The number of bits per image component. In this standard each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. See also <SamplesPerPixel>. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Numărul de biți per componentă a imaginii. În acest standard, fiecare componentă a imaginii este de 8 biți, deci valoarea acestei etichete este 8. A se vedea de asemenea <SamplesPerPixel>. În datele comprimate JPEG, în locul acestei etichete se folosește un marcator JPEG.

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
ro: Numărul de octeți de date de imagini în miniatură comprimate JPEG. Acest lucru nu este utilizat pentru datele JPEG ale imaginii primare. Miniaturile JPEG nu sunt divizate, ci sunt înregistrate ca un flux continuu de biți JPEG de la SOI la EOI. Marcatorii Appn și COM nu trebuie să fie înregistrați. Imaginile miniaturale comprimate trebuie să fie înregistrate în maximum 64 Kbytes, inclusiv toate celelalte date care trebuie înregistrate în APP1.

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Numărul de coloane de date de imagine, egal cu numărul de pixeli pe rând. În cazul datelor comprimate JPEG, în locul acestei etichete se utilizează un marcator JPEG.

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Numărul de componente pe pixel. Deoarece acest standard se aplică imaginilor RGB și YCbCr, valoarea stabilită pentru această etichetă este 3. În cazul datelor comprimate JPEG, în locul acestei etichete se utilizează un marcator JPEG.

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageLength> direction. The same value as <XResolution> is designated.
ro: Numărul de pixeli per <ResolutionUnit> în direcția <ImageLength>. Este desemnată aceeași valoare ca <XResolution>.

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
ro: Numărul de pixeli pe <ResolutionUnit> în direcția <ImageWidth>. Atunci când rezoluția imaginii este necunoscută, se desemnează 72 [dpi].

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Numărul de rânduri de date de imagine. În cazul datelor comprimate JPEG, în locul acestei etichete se utilizează un marcator JPEG.

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <StripOffsets> and <StripByteCounts>.
ro: Numărul de rânduri pe bandă. Acesta este numărul de rânduri din imaginea unei benzi atunci când o imagine este împărțită în benzi. În cazul datelor comprimate JPEG, această denumire nu este necesară și este omisă. A se vedea, de asemenea, <StripOffsets> și <StripByteCounts>.

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
ro: Decalajul față de octetul de început (SOI) al datelor de miniatură comprimate JPEG. Acesta nu este utilizat pentru datele JPEG ale imaginii primare.

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Compoziția pixelilor. În datele comprimate JPEG, în locul acestei etichete se folosește un marcator JPEG.

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended in this standard that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
ro: Poziția componentelor de crominanță în raport cu componenta de luminanță. Acest câmp este desemnat numai pentru datele comprimate JPEG sau pentru datele YCbCr necomprimate. Valoarea implicită TIFF este 1 (centrat); dar atunci când Y:Cb:Cr = 4:2:2:2, în acest standard se recomandă ca 2 (co-situat) să fie utilizat pentru înregistrarea datelor, pentru a îmbunătăți calitatea imaginii atunci când este vizualizată pe sisteme TV. Atunci când acest câmp nu există, lectorul trebuie să presupună valoarea implicită TIFF. În cazul în care Y:Cb:Cr = 4:2:0, se recomandă valoarea implicită TIFF (centrat). În cazul în care lectorul nu are capacitatea de a suporta ambele tipuri de <YCbCrPositioning>, acesta va urma valoarea implicită TIFF, indiferent de valoarea din acest câmp. Este preferabil ca lectoarele să fie capabile să suporte atât poziționarea centrată, cât și cea co-situată.

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability these conditions.
ro: Valoarea punctului negru de referință și valoarea punctului alb de referință. În TIFF nu sunt date valori implicite, dar valorile de mai jos sunt date ca valori implicite aici. Spațiul de culoare este declarat într-o etichetă de informații despre spațiul de culoare, valoarea implicită fiind cea care oferă caracteristicile optime ale imaginii Interoperabilitate aceste condiții.

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
ro: Raportul de eșantionare al componentelor de crominanță în raport cu componenta de luminanță. În cazul datelor comprimate JPEG, în locul acestei etichete se utilizează un marcator JPEG.

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
ro: Cel mai mic număr F al obiectivului. Unitatea este valoarea APEX. În mod normal, este dată în plaja de la 00,00 la 99,99, dar nu este limitată la această plajă.

en: The system cannot provide enough memory.
ro: Sistemul nu poate oferi suficientă memorie.

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
ro: Eticheta „%s” conține un număr nevalid de componente (%i, se aștepta %i).

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
ro: Eticheta „%s” conține date cu un format nevalid („%s”, se aștepta „%s”).

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
ro: Numărul total de octeți din fiecare bandă. În cazul datelor comprimate JPEG, această denumire nu este necesară și se omite.

en: The unit for measuring <XResolution> and <YResolution>. The same unit is used for both <XResolution> and <YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
ro: Unitatea pentru măsurarea <XResolution> și <YResolution>. Aceeași unitate este utilizată atât pentru <XResolution>, cât și pentru <YResolution>. Dacă rezoluția imaginii este necunoscută, se desemnează 2 (inch).

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ro: Valoarea luminozității. Unitatea este valoarea APEX. În mod normal, este dată în plaja de la -99,99 la 99,99.

en: The version of this standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
ro: Versiunea acestui standard acceptată. Inexistența acestui câmp este considerată ca fiind neconformă cu standardul.

en: This number is unique and based on the date of manufacture.
ro: Acest număr este unic și se bazează pe data de fabricație.

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
ro: Această etichetă indică un identificator atribuit în mod unic fiecărei imagini. Este înregistrată ca un șir ASCII echivalent cu notația hexazecimală și cu o lungime fixă de 128 de biți.

en: This tag indicates how many images are included and used in the composition of this image
ro: Această etichetă indică câte imagini sunt incluse și utilizate în compoziția acestei imagini

en: This tag indicates information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
ro: Această etichetă indică informații privind condițiile de realizare a fotografiilor pentru un anumit model de aparat foto. Eticheta este utilizată numai pentru a indica condițiile de preluare a imaginilor în lector.

en: This tag indicates minimum focal length, maximum focal length, minimum F number in the minimum focal length, and minimum F number in the maximum focal length.
ro: Această etichetă indică distanța focală minimă, distanța focală maximă, numărul F minim pe distanța focală minimă și numărul F minim pe distanța focală maximă.

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
ro: Această etichetă indică gradul de ajustare a câștigului general al imaginii.

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
ro: Această etichetă indică raportul de zoom digital în momentul în care a fost fotografiată imaginea. Dacă numărătorul valorii înregistrate este 0, aceasta indică faptul că nu a fost utilizat zoomul digital.

en: This tag indicates the direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
ro: Această etichetă indică sensul de procesare a contrastului aplicat de cameră în momentul în care a fost capturată imaginea.

en: This tag indicates the direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
ro: Această etichetă indică sensul de procesare a saturației aplicat de aparatul foto atunci când a fost capturată imaginea.

en: This tag indicates the direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
ro: Această etichetă indică sensul de procesare a clarității aplicat de aparatul foto în momentul în care a fost capturată imaginea.

en: This tag indicates the distance to the subject.
ro: Această etichetă indică distanța față de subiect.

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
ro: Această etichetă indică distanța focală echivalentă cu cea a unui aparat foto cu film de 35 mm, în mm. O valoare de 0 înseamnă că distanța focală este necunoscută. Rețineți că această etichetă diferă de eticheta FocalLength.

en: This tag indicates the exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
ro: Această etichetă indică modul de expunere fixat în momentul în care a fost realizată imaginea. În modul de „bracketing” automat (încadrare automată a unei scene), aparatul foto fotografiază o serie de cadre ale aceleiași scene la diferite valori de expunere.

en: This tag indicates the exposure times of the source images of this image
ro: Această etichetă indică timpii de expunere ai imaginilor sursă ale acestei imagini

en: This tag indicates the lens manufacturer.
ro: Această etichetă indică producătorul obiectivului.

en: This tag indicates the lens' model name and model number.
ro: Această etichetă indică numele și numărul de model al obiectivului.

en: This tag indicates the location and area of the main subject in the overall scene.
ro: Această etichetă indică locația și zona în care se află subiectul principal în ansamblul scenei.

en: This tag indicates the name of the camera owner, photographer or image creator.
ro: Această etichetă indică numele proprietarului camerei, al fotografului sau al creatorului imaginii.

en: This tag indicates the serial number of the interchangeable lens.
ro: Această etichetă indică numărul de serie al obiectivului interschimbabil.

en: This tag indicates the type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from the scene type <SceneType> tag.
ro: Această etichetă indică tipul de scenă care a fost fotografiată. De asemenea, poate fi utilizată pentru a înregistra modul în care a fost capturată imaginea. Rețineți că aceasta diferă de eticheta de tip de scenă <SceneType>.

en: This tag indicates the use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
ro: Această etichetă indică utilizarea unei procesări speciale a datelor de imagine, cum ar fi redarea orientată spre ieșire. Atunci când se efectuează o procesare specială, se așteaptă ca lectorul să dezactiveze sau să reducă la minimum orice procesare ulterioară.

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
ro: Această etichetă indică modul de balans al albului stabilit în momentul în care a fost fotografiată imaginea.

en: This tag indicates whether this image was composed from multiple images
ro: Această etichetă indică dacă această imagine a fost compusă din mai multe imagini

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
ro: Această etichetă este înregistrată atunci când o imagine este realizată cu ajutorul unei lumini stroboscopice (bliț).

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + '.' + 3 characters). The path is not recorded. Stipulations on audio and file naming conventions are defined in the specification. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. The mapping of Exif image files and audio files is done in any of three ways, [1], [2] and [3]. If multiple files are mapped to one file as in [2] or [3], the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. In the case of [3], for example, for the Exif image file "DSC00001.JPG" only  "SND00001.WAV" is given as the related Exif audio file. When there are three Exif audio files "SND00001.WAV", "SND00002.WAV" and "SND00003.WAV", the Exif image file name for each of them, "DSC00001.JPG", is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
ro: Această etichetă este utilizată pentru a înregistra numele unui fișier audio legat de datele imaginii. Singura informație relațională înregistrată aici este numele și extensia fișierului audio Exif (un șir ASCII format din 8 caractere + „.” + 3 caractere). Ruta nu este înregistrată. Stipulațiile privind convențiile de denumire audio și fișiere sunt definite în specificație. Când utilizați această etichetă, fișierele audio trebuie înregistrate în conformitate cu formatul audio Exif. Programelor de scriere li se permite, de asemenea, să stocheze date, cum ar fi Audio în cadrul APP2, ca date de flux de extensie FlashPix. Asocierea fișierelor de imagine Exif și a fișierelor audio se face în oricare din cele trei moduri, [1], [2] și [3]. Dacă mai multe fișiere sunt asociate la un fișier ca în [2] sau [3], formatul de mai sus este utilizat pentru a înregistra doar un nume de fișier audio. Dacă există mai multe fișiere audio, este dat primul fișier înregistrat. În cazul [3], de exemplu, pentru fișierul imagine Exif „DSC00001.JPG” este dat doar „SND00001.WAV” ca fișier audio Exif aferent. Când există trei fișiere audio Exif „SND00001.WAV”, „SND00002.WAV” și „SND00003.WAV”, este indicat numele fișierului imagine Exif pentru fiecare dintre ele, „DSC00001.JPG”. Prin combinarea mai multor informații relaționale, pot fi acceptate o varietate de posibilități de redare. Metoda de utilizare a informațiilor relaționale este lăsată în sarcina implementării pe partea de redare. Deoarece această informație este un șir de caractere ASCII, este terminată cu NULL. Când această etichetă este utilizată pentru a asocia fișierele audio, relația dintre fișierul audio și datele de imagine trebuie să fie, de asemenea, indicată la sfârșitul fișierului audio.

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
ro: Această etichetă înregistrează tabelul de frecvență spațială al camerei sau al dispozitivului de intrare și valorile SFR în sensul lățimii imaginii, înălțimii imaginii și al diagonalei, astfel cum se specifică în ISO 12233.

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. The detailed format is not specified, but it is recommended that the example shown below be followed. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Această etichetă înregistrează numele și versiunea software-ului sau a firmware-ului aparatului de fotografiat sau a dispozitivului de intrare a imaginii utilizat pentru a genera imaginea. Formatul detaliat nu este specificat, dar se recomandă să se urmeze exemplul prezentat mai jos. Atunci când câmpul este lăsat gol, acesta este tratat ca necunoscut.

en: This tag records the name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written as in the example below for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ro: Această etichetă înregistrează numele proprietarului camerei, al fotografului sau al creatorului imaginii. Formatul detaliat nu este specificat, dar se recomandă ca informațiile să fie scrise ca în exemplul de mai jos pentru a facilita interoperabilitatea. Atunci când câmpul este lăsat gol, este tratat ca necunoscut.

en: This tag reserves space that can be reclaimed later when additional metadata are added. New metadata can be written in place by replacing this tag with a smaller data element and using the reclaimed space to store the new or expanded metadata tags.
ro: Această etichetă rezervă spațiu care poate fi recuperat ulterior, atunci când se adaugă metadate suplimentare. Noile metadate pot fi scrise în locul lor prin înlocuirea acestei etichete cu un element de date mai mic și prin utilizarea spațiului recuperat pentru a stoca etichetele de metadate noi sau extinse.

en: Three-chip color area sensor
ro: Senzor de zonă de culoare cu trei cipuri

en: Thumbnail Image
ro: Imagine în miniatură

en: Thumbnail Valid Area
ro: Zona validă pentru miniatură

en: Time
ro: Ora

en: Time Info
ro: Informații despre timp

en: Time Zone
ro: Fus orar

en: Time Zone Offset
ro: Decalaj de fus orar

en: Tone Compensation
ro: Compensarea tonurilor

en: Tone Curve
ro: Curba de tonuri

en: Tone Curve Table
ro: Tabel cu curbe de tonuri

en: Toning Effect
ro: Efect de tonifiere

en: Top
ro: Sus

en: Top to bottom
ro: De sus în jos

en: Top-center
ro: Sus-centru

en: Top-left
ro: Sus, în stânga

en: Top-right
ro: Sus, în dreapta

en: Total Number of Pictures Taken
ro: Numărul total al tuturor imaginilor capturate

en: Transfer Function
ro: Funcția de transfer

en: Transfer Range
ro: Gama de transfer

en: Trilinear sensor
ro: Senzor triliniar

en: Tungsten
ro: Lampă incandescentă

en: Tungsten incandescent light
ro: Lampă cu incandescență (lumină cu arc)

en: Tv-priority
ro: Prioritatea obturatorului

en: Two-chip color area sensor
ro: Senzor de zonă de culoare cu două cipuri

en: Uncalibrated
ro: Necalibrat

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Underwater
ro: Subacvatic

en: Unexpected number of components (%li, expected 2, 3, or 4).
ro: Număr neașteptat de componente (%li, așteptat 2, 3 sau 4).

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown %hu
ro: Necunoscut %hu

en: Unknown AF position
ro: Poziție AF necunoscută

en: Unknown Exif Version
ro: Versiune Exif necunoscută

en: Unknown FlashPix Version
ro: Versiune FlashPix necunoscută

en: Unknown encoding.
ro: Codificare necunoscută.

en: Unknown value %hi
ro: Valoare necunoscută %hi

en: Unknown value %i
ro: Valoare necunoscută %i

en: Unsupported JIS string
ro: Șir JIS neacceptat

en: Unsupported UNICODE string
ro: Șir UNICODE neacceptat

en: Upper-left
ro: Sus-stânga

en: Upper-right
ro: Sus-dreapta

en: User 1
ro: Utilizator 1

en: User 2
ro: Utilizator 2

en: User Comment
ro: Comentariul utilizatorului

en: User def. 1
ro: Def. utilizator 1

en: User def. 2
ro: Def. utilizator 2

en: User def. 3
ro: Def. utilizator 3

en: User selected
ro: Selectată de utilizator

en: VGA basic
ro: VGA bazică

en: VGA fine
ro: VGA fină

en: VGA normal
ro: VGA normală

en: VR Info
ro: Informații VR

en: VRD Offset
ro: Decalajul VRD

en: Vari Program
ro: Program Vari

en: Very close
ro: Foarte aproape

en: Vibration reduction
ro: Reducerea vibrațiilor

en: Vignette Control
ro: Controlul vinietei

en: Vignetting Correct
ro: Corectarea vignetării

en: Vignetting Correct 2
ro: Corectarea vignetării 2

en: Vivid
ro: Vioi

en: Voice Memo
ro: Memo vocal

en: WB Info
ro: Informații despre balansul de alb

en: WB Packet
ro: Pachet de balans de alb

en: When loading and resaving Exif data, save the maker note unmodified. Be aware that the maker note can get corrupted.
ro: Când încarcă și salvează din nou datele Exif, salvează nota producătorului nemodificată. Fiți atenți la faptul că nota de creare poate fi coruptă.

en: White Balance
ro: Balansul de alb

en: White Balance Bias
ro: Deviația balansului de alb

en: White Balance Blue
ro: Albastru în balansul de alb

en: White Balance Bracket
ro: „Bracketing” (încadrarea) pentru balansul de alb

en: White Balance Fine Adjustment
ro: Reglarea fină a balansului de alb

en: White Balance Mode
ro: Modul balans de alb

en: White Balance RB
ro: Balans de alb RB

en: White Balance Red
ro: Roșu în balansul de alb

en: White Balance Setting
ro: Reglajul balansului de alb

en: White Balance Shift AB
ro: Schimbarea balansului de alb de către AB

en: White Balance Shift GM
ro: Schimbarea balansului de alb de către GM

en: White Board
ro: Tabla albă

en: White Point
ro: Punct alb

en: White fluorescent
ro: Fluorescent cu lumină albă

en: Whitebalance Matching
ro: Potrivirea balansului de alb

en: Whitebalance Table
ro: Tabel de balans de alb

en: Wide
ro: Lat

en: Wide Range
ro: Gamă largă

en: Wide1 (230%)
ro: Lat1 (230%)

en: Wide2 (400%)
ro: Lat2 (400%)

en: Widescreen
ro: Ecran lat

en: With strobe
ro: Cu stroboscop

en: Within distance %i of (x,y) = (%i,%i)
ro: În cadrul distanței %i de (x,y) = (%i,%i)

en: Within rectangle (width %i, height %i) around (x,y) = (%i,%i)
ro: În interiorul dreptunghiului (lățimea %i și, înălțimea %i) în jurul (x,y) = (%i,%i)

en: Without strobe
ro: Fără stroboscop

en: World Time
ro: Ora mondială

en: World Time Location
ro: Locația orei mondiale

en: X-Resolution
ro: Rezoluție X

en: XML Packet
ro: Pachet XML

en: XMP Metadata
ro: Metadate XMP

en: XP Author
ro: Autor XP

en: XP Comment
ro: Comentariu XP

en: XP Keywords
ro: Cuvinte cheie XP

en: XP Subject
ro: Subiect XP

en: XP Title
ro: Titlu XP

en: Y-Resolution
ro: Rezoluție Y

en: YCbCr Coefficients
ro: Coeficienți YCbCr

en: YCbCr Positioning
ro: Poziționarea YCbCr

en: YCbCr Sub-Sampling
ro: Sub-eșantionare YCbCr

en: Yes
ro: Da

en: Zoom Source Width
ro: Lățimea sursei de zoom

en: Zoom Target Width
ro: Lățimea țintei de zoom

en: [None]
ro: [Niciuna]
