shared-mime-info - en to nl translation catalogue (723 entries)

en: 3D Studio image
nl: 3D-Studio-afbeelding

en: 3GPP multimedia file
nl: 3GPP-multimediabestand

en: 3GPP2 multimedia file
nl: 3GPP2-multimediabestand

en: 3MF document
nl: 3MF-document

en: 7-zip archive
nl: 7-zip-archief

en: AAC audio
nl: AAC-audio

en: ACE archive
nl: ACE-archief

en: AIFC audio
nl: AIFC-audio

en: AIFF/Amiga/Mac audio
nl: AIFF/Amiga/Mac-audio

en: AMR audio
nl: AMR-audio

en: AMR-WB audio
nl: AMR-WB-audio

en: ANIM animation
nl: ANIM-animatie

en: AR archive
nl: AR-archief

en: ARC archive
nl: ARC-archief

en: ARJ archive
nl: ARJ-archief

en: ASF video
nl: ASF-video

en: ASP page
nl: ASP-pagina

en: ASTC texture
nl: ASTC-textuur

en: ATK inset
nl: ATK-invoegsel

en: AVI video
nl: AVI-video

en: AVIF image
nl: AVIF-afbeelding

en: AWK script
nl: AWK-script

en: AbiWord document
nl: AbiWord-document

en: Ada source code
nl: Ada-broncode

en: Adobe DNG negative
nl: Adobe DNG-negatief

en: Adobe FrameMaker MIF document
nl: Adobe FrameMaker MIF-document

en: Adobe FrameMaker document
nl: Adobe FrameMaker-document

en: Adobe FrameMaker font
nl: Adobe FrameMaker-lettertype

en: Adobe Illustrator document
nl: Adobe Illustrator-document

en: Adobe PageMaker document
nl: Adobe PageMaker-document

en: Adobe font metrics
nl: Adobe lettertype-metrieken

en: Alzip archive
nl: Alzip-archief

en: AmazonMP3 download file
nl: AmazonMP3-downloadbestand

en: Amiga SoundTracker audio
nl: Amiga SoundTracker-audio

en: Amiga disk image
nl: Amiga-schijfkopiebestand

en: Android package
nl: Android-pakket

en: Annodex audio
nl: Annodex-audio

en: Annodex exchange format
nl: Annodex-exchange

en: Annodex video
nl: Annodex-video

en: AportisDoc document
nl: AportisDoc-document

en: AppImage application bundle
nl: AppImage-toepassingsbundel

en: Apple Keynote 5 presentation
nl: Apple Keynote 5-presentatie

en: Apple Numbers spreadsheet
nl: Apple Numbers-werkblad

en: Apple Pages document
nl: Apple Pages-document

en: Apple Wallet pass
nl: Apple Wallet-pas

en: Apple disk image
nl: Apple-schijfkopiebestand

en: AppleWorks document
nl: AppleWorks-document

en: Applix Graphics image
nl: Applix Graphics-afbeelding

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
nl: Applix Spreadsheets-rekenblad

en: Applix Words document
nl: Applix Words-document

en: Atari 2600 ROM
nl: Atari 2600-ROM

en: Atari 7800 ROM
nl: Atari 7800-ROM

en: Atari Lynx ROM
nl: Atari Lynx-ROM

en: Atom syndication feed
nl: Atom-syndicatie-feed

en: Audible Enhanced audio
nl: Audible verbeterde-audio

en: Audible.Com audio
nl: Audible.com-audio

en: AutoCAD image
nl: AutoCAD-afbeelding

en: BCPIO archive
nl: BCPIO-archief

en: BDF font
nl: BDF-lettertype

en: BPS patch
nl: BPS-patch

en: Bandai WonderSwan Color ROM
nl: Bandai WonderSwan Color-ROM

en: Bandai WonderSwan ROM
nl: Bandai WonderSwan-ROM

en: BibTeX document
nl: BibTeX-document

en: Bink Video
nl: Bink-video

en: BitTorrent seed file
nl: BitTorrent-bestand

en: Blender scene
nl: Blender-scène

en: Blu-ray video disc
nl: Blu-ray-videodisk

en: C header
nl: C-header

en: C shell script
nl: C-shellscript

en: C source code
nl: C-broncode

en: C# source code
nl: C#-broncode

en: C++ header
nl: C++-header

en: C++ source code
nl: C++-broncode

en: CCITT G3 fax image
nl: CCITT G3-faxafbeelding

en: CCMX color correction file
nl: CCMX-kleurcorrectiebestand

en: CD Table Of Contents
nl: CD-inhoudsopgave

en: CD image cuesheet
nl: CD-inhoudsopgave

en: CGM image
nl: CGM-afbeelding

en: CHM document
nl: CHM-document

en: CMU raster image
nl: CMU-rasterafbeelding

en: CMake source code
nl: CMake-broncode

en: COBOL source code
nl: COBOL-broncode

en: CPIO archive
nl: CPIO-archief

en: CPIO archive (gzip-compressed)
nl: CPIO-archief (ingepakt met gzip)

en: CSS stylesheet
nl: CSS-stijlblad

en: CSV Schema document
nl: CSV-schemadocument

en: CSV document
nl: CSV-document

en: Canon CR2 raw image
nl: onbewerkt Canon CR2-beeld

en: Canon CR3 raw image
nl: onbewerkt Canon CR3 beeld

en: Canon CRW raw image
nl: onbewerkt Canon CRW-beeld

en: ChangeLog document
nl: ChangeLog-document

en: Cisco VPN settings
nl: Cisco VPN-instellingen

en: Citrix ICA settings file
nl: Citrix ICA-instellingen

en: CoffeeScript document
nl: CoffeeScript-document

en: Commodore 64 audio
nl: Commodore 64-audio

en: Common Lisp source code
nl: Common Lisp-broncode

en: Compressed CD image
nl: Gecomprimeerd CD-schijfkopiebestand

en: Compressed FictionBook document
nl: Gecomprimeerd FictionBook-document

en: Corel Draw drawing
nl: Corel Draw-tekening

en: Crystal source code
nl: Crystal-broncode

en: D source code
nl: D-broncode

en: D-Bus service file
nl: D-Bus-servicebestand

en: DAR archive
nl: DAR-archief

en: DCL script
nl: DCL-script

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
nl: DER/PEM/Netscape-gecodeerd X.509-certificaat

en: DIB image
nl: DIB-afbeelding

en: DICOM image
nl: DICOM-afbeelding

en: DOS font
nl: DOS-lettertype

en: DOS/Windows executable
nl: DOS-/Windows-programmabestand

en: DPX image
nl: DPX-afbeelding

en: DSDIFF audio
nl: DSDIFF-audio

en: DSF audio
nl: DSF-audio

en: DSSSL document
nl: DSSSL-document

en: DTD file
nl: DTD-bestand

en: DTS audio
nl: DTS-audio

en: DTS-HD audio
nl: DTS-HD-audio

en: DV video
nl: DV-video

en: DXF vector image
nl: DXF-vectorafbeelding

en: Dart source code
nl: Dart-broncode

en: Debian package
nl: Debian-pakket

en: Dia diagram
nl: Dia-diagram

en: Dia shape
nl: Diavorm

en: DirectDraw surface
nl: DirectDraw-oppervlak

en: DjVu document
nl: DjVu-document

en: DjVu image
nl: DjVu-afbeelding

en: DocBook document
nl: DocBook-document

en: Dolby Digital audio
nl: Dolby Digital-audio

en: Doom WAD file
nl: Doom WAD-bestand

en: Dreamcast disc image
nl: Dreamcast-schijfkopiebestand

en: ECMAScript program
nl: ECMAScript-programma

en: EMF image
nl: EMF-afbeelding

en: EPS image
nl: EPS-afbeelding

en: EPS image (gzip-compressed)
nl: EPS-afbeelding (ingepakt met gzip)

en: EXR image
nl: EXR-afbeelding

en: Egon Animator animation
nl: Egon Animator-animatie

en: Eiffel source code
nl: Eiffel-broncode

en: Elixir source code
nl: Elixir-broncode

en: Emacs Lisp source code
nl: Emacs Lisp-broncode

en: Enlightenment theme
nl: Enlightenment-thema

en: Erlang source code
nl: Erlang-broncode

en: Excel 2007 binary spreadsheet
nl: Excel 2007 binair rekenblad

en: Excel 2007 spreadsheet
nl: Excel 2007-rekenblad

en: Excel 2007 spreadsheet template
nl: Excel 2007 spreadsheet sjabloon

en: Excel add-in
nl: Excel-add-in

en: Excel spreadsheet
nl: Excel-rekenblad

en: Excel spreadsheet template
nl: Excel-rekenbladsjabloon

en: FITS document
nl: FITS-document

en: FLAC audio
nl: FLAC-audio

en: FLIC animation
nl: FLIC-animatie

en: FLTK Fluid file
nl: FLTK FLUID-bestand

en: FPX image
nl: FPX-afbeelding

en: FastTracker II audio
nl: FastTracker II-audio

en: FictionBook document
nl: FictionBook-document

en: Flash video
nl: Flash-video

en: Flatpak application bundle
nl: Flatpak-toepassingsbundel

en: Flatpak repository description
nl: Flatpak-pakketbronomschrijving

en: Flatpak repository reference
nl: Flatpak-pakketbronverwijzing

en: Floppy disk image
nl: Diskette-schijfkopiebestand

en: Font collection
nl: Lettertypeverzameling

en: Fortran source code
nl: Fortran-broncode

en: Fuji RAF raw image
nl: onbewerkt Fuji RAF-beeld

en: G-code Extended file
nl: G-code Extended-bestand

en: G-code file
nl: G-code-bestand

en: GD-ROM image cuesheet
nl: GD-ROM-schijfkopiebestand-cue-sheet

en: GDBM database
nl: GDBM-database

en: GDScript script
nl: GDScript-script

en: GEDCOM family history
nl: GEDCOM-stamboom

en: GIF image
nl: GIF-afbeelding

en: GIMP brush
nl: GIMP-kwast

en: GIMP brush pipe
nl: GIMP-kwast-pijp

en: GIMP image
nl: GIMP-afbeelding

en: GIMP pattern
nl: GIMP-patroon

en: GML document
nl: GML-document

en: GNU Oleo spreadsheet
nl: GNU Oleo-rekenblad

en: GNU mail message
nl: GNU-mailbericht

en: GNUnet search file
nl: GNUnet-zoekbestand

en: GPX geographic data
nl: GPX geografische gegevens

en: GTK+ Builder interface document
nl: GTK-Builder-interfacedocument

en: GTKtalog catalog
nl: GTKtalog-catalogus

en: Game Boy Advance ROM
nl: Game Boy Advance-ROM

en: Game Boy Color ROM
nl: Game Boy Color-ROM

en: Game Boy ROM
nl: Game Boy-ROM

en: Game Gear ROM
nl: Game Gear-ROM

en: GameCube disc image
nl: GameCube-schijfkopiebestand

en: Genesis 32X ROM
nl: Mega Drive 32X-ROM

en: Genesis ROM
nl: Mega Drive-ROM

en: Genie source code
nl: Genie-broncode

en: GeoJSON geospatial data
nl: GeoJSON geospatiële gegevens

en: Gherkin document
nl: Gherkin-document

en: Glade project
nl: Glade-project

en: GnuCash financial data
nl: GnuCash financiële gegevens

en: Gnumeric spreadsheet
nl: Gnumeric-rekenblad

en: Gnuplot document
nl: Gnuplot-document

en: Go source code
nl: Go-broncode

en: Godot Engine project
nl: Godot Engine-project

en: Godot Engine resource
nl: Godot Engine-bron

en: Godot Engine scene
nl: Godot Engine-scène

en: Godot Engine shader
nl: Godot Engine-shader

en: Google Video Pointer shortcut
nl: Google Video Pointer-snelkoppeling

en: Gradle script
nl: Gradle-script

en: Graphite scientific graph
nl: Graphite wetenschappelijke grafiek

en: Graphviz DOT graph
nl: Graphviz DOT-grafiek

en: Groovy source code
nl: Groovy-broncode

en: Gzip archive
nl: Gzip-archief

en: HD DVD video disc
nl: HD-DVD-videodisk

en: HDF document
nl: HDF-document

en: HEIF image
nl: HEIF-afbeelding

en: HFE floppy disk image
nl: HFE-diskette-schijfkopiebestand

en: HPGL file
nl: HPGL-bestand

en: HTML document
nl: HTML-document

en: Haansoft Hangul document
nl: Haansoft Hangul-document

en: Haansoft Hangul document template
nl: Haansoft Hangul-documentsjabloon

en: Haskell source code
nl: Haskell-broncode

en: ICC profile
nl: ICC-profiel

en: IDL document
nl: IDL-document

en: IEF image
nl: IEF-afbeelding

en: IFF file
nl: IFF-bestand

en: IGES document
nl: IGES-document

en: ILBM image
nl: ILBM-afbeelding

en: IPS patch
nl: IPS-patch

en: ISI video
nl: ISI-video

en: IT 8.7 color calibration file
nl: IT 8.7-kleurcalibratiebestand

en: Impulse Tracker audio
nl: Impulse Tracker-audio

en: Internet shortcut
nl: internetkoppeling

en: JAD document
nl: JAD-document

en: JBuilder project
nl: JBuilder-project

en: JET database
nl: JET-gegevensbank

en: JNG image
nl: JNG-afbeelding

en: JNLP file
nl: JNLP-bestand

en: JPEG XL image
nl: JPEG XL-afbeelding

en: JPEG image
nl: JPEG-afbeelding

en: JPEG-2000 JP2 image
nl: JPEG-2000 JP2-afbeelding

en: JPEG-2000 JPM image
nl: JPEG-2000 JPM-afbeelding

en: JPEG-2000 JPX image
nl: JPEG-2000 JPX-afbeelding

en: JPEG-2000 MJ2 video
nl: JPEG-2000 MJ2-video

en: JPEG-2000 codestream
nl: JPEG-2000-codestream

en: JRD document
nl: JRD-document

en: JSON document
nl: JSON-document

en: JSON patch
nl: JSON-patch

en: JSON schema
nl: JSON-schema

en: JSON-LD document
nl: JSON-LD-document

en: Java JCE keystore
nl: Java JCE-keystore

en: Java archive
nl: Java-archief

en: Java byte code
nl: Java-bytecode

en: Java class
nl: Java-klasse

en: Java keystore
nl: Java-keystore

en: Java source code
nl: Java-broncode

en: JavaScript program
nl: JavaScript-programma

en: Jupyter notebook document
nl: Jupyter notebook-document

en: KChart chart
nl: KChart-grafiek

en: KFormula formula
nl: KFormula-formule

en: KIllustrator drawing
nl: KIllustrator-tekening

en: KML geographic compressed data
nl: KML geografische gecomprimeerde gegevens

en: KML geographic data
nl: KML geografische gegevens

en: KPovModeler scene
nl: KPovModeler-scène

en: KPresenter presentation
nl: KPresenter-presentatie

en: KSpread spreadsheet
nl: KSpread-rekenblad

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
nl: KSpread-rekenblad (versleuteld)

en: KSysV init package
nl: KSysV-init-pakket

en: KWord document
nl: KWord-document

en: KWord document (encrypted)
nl: KWord-document (versleuteld)

en: Kaitai Struct definition file
nl: Kaitai Struct-definitiebestand

en: Karbon14 drawing
nl: Karbon14-tekening

en: Kexi database file
nl: Kexi-databasebestand

en: Kexi settings
nl: Kexi-instellingen

en: Kexi shortcut
nl: Kexi-snelkoppeling

en: Khronos texture image
nl: Khronos-textuurafbeelding

en: Kindle book document
nl: Kindle-boekdocument

en: Kivio flowchart
nl: Kivio-stroomschema

en: Kodak DCR raw image
nl: onbewerkt Kodak DCR-beeld

en: Kodak K25 raw image
nl: onbewerkt Kodak K25-beeld

en: Kodak KDC raw image
nl: onbewerkt Kodak KDC-beeld

en: Kontour drawing
nl: Kontour-tekening

en: Kotlin source code
nl: Kotlin-broncode

en: Krita document
nl: Krita-document

en: Kugar document
nl: Kugar-document

en: LDIF address book
nl: LDIF-adresboek

en: LHA archive
nl: LHA-archief

en: LHS source code
nl: LHS-broncode

en: LHZ archive
nl: LHZ-archief

en: LIBGRX font
nl: LIBGRX-lettertype

en: LZ4 archive
nl: LZ4-archief

en: LZMA archive
nl: LZMA-archief

en: LZO archive
nl: LZO-archief

en: LightWave object
nl: LightWave-object

en: LightWave scene
nl: LightWave-scène

en: Lilypond music sheet
nl: Lilypond-muziekblad

en: Linux PSF console font
nl: Linux PSF-console-lettertype

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
nl: Linux PSF-console-lettertype (ingepakt met gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
nl: Lotus 1-2-3-rekenblad

en: Lotus AmiPro document
nl: Lotus AmiPro-document

en: Lotus Word Pro document
nl: Lotus Word Pro-document

en: Lrzip archive
nl: Lrzip-archief

en: Lua script
nl: Lua-script

en: LyX document
nl: LyX-document

en: Lzip archive
nl: Lzip-archief

en: M4 macro
nl: M4-macro

en: MAME compressed hard disk image
nl: met MAME gecomprimeerd harde-schijfkopiebestand

en: MATLAB file
nl: MATLAB-bestand

en: MDI image
nl: MDI-afbeelding

en: MHTML web archive
nl: MHTML-webarchief

en: MIDI audio
nl: MIDI-audio

en: MJPEG video stream
nl: MJPEG-video-stream

en: MNG animation
nl: MNG-animatie

en: MOF file
nl: MOF-bestand

en: MP2 audio
nl: MP2-audio

en: MP3 ShoutCast playlist
nl: MP3 ShoutCast-afspeellijst

en: MP3 audio
nl: MP3-audio

en: MPEG video
nl: MPEG-video

en: MPEG-4 audio
nl: MPEG4-audio

en: MPEG-4 audio book
nl: MPEG4-audioboek

en: MPEG-4 ringtone
nl: MPEG-4-ringtone

en: MPEG-4 video
nl: MPEG4-video

en: MRML playlist
nl: MRML-afspeellijst

en: MSX ROM
nl: MSX-ROM

en: MXF video
nl: MXF-video

en: MacOS X icon
nl: MacOS-X-pictogram

en: MacPaint Bitmap image
nl: MacPaint-bitmap-afbeelding

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
nl: Macintosh AppleDouble-gecodeerd bestand

en: Macintosh BinHex-encoded file
nl: Macintosh BinHex-gecodeerd bestand

en: Macintosh MacBinary file
nl: Macintosh MacBinary-bestand

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
nl: Macintosh Quickdraw/PICT-tekening

en: MagicPoint presentation
nl: MagicPoint-presentatie

en: Makefile build file
nl: Makefile-compilatiebestand

en: Manual page
nl: Handleidingpagina

en: Manual page (compressed)
nl: Handleidingpagina (gecomprimeerd)

en: Markaby script
nl: Markaby-script

en: Markdown document
nl: Markdown-document

en: Master System ROM
nl: Master System-ROM

en: MathML document
nl: MathML-document

en: Mathematica Notebook file
nl: Mathematica Notebook-bestand

en: Matroska 3D video
nl: Matroska-3D-video

en: Matroska audio
nl: Matroska-audio

en: Matroska stream
nl: Matroska-stream

en: Matroska video
nl: Matroska-video

en: Maven description file
nl: Maven-omschrijvingsbestand

en: Media playlist
nl: Media-afspeellijst

en: Meson source code
nl: Meson-broncode

en: Metalink file
nl: Metalink-bestand

en: MicroDVD subtitles
nl: MicroDVD-ondertitels

en: Microsoft ASX playlist
nl: Microsoft ASX-afspeellijst

en: Microsoft Cabinet archive
nl: Microsoft Cabinet-archief

en: Microsoft Publisher document
nl: Microsoft Publisher-document

en: Microsoft Windows theme pack
nl: Microsoft Windows-themapakket

en: Microsoft Works document
nl: Microsoft Works-document

en: MiniPSF audio
nl: MiniPSF-audio

en: Minolta MRW raw image
nl: onbewerkt Minolta MRW-beeld

en: Mobile XMF audio
nl: Mobile XMF-audio

en: Modelica model
nl: Modelica-model

en: Monkey's audio
nl: Monkey's-audio

en: Mozilla bookmarks
nl: Mozilla-bladwijzers

en: Multi-page TIFF image
nl: Multi-pagina TIFF-afbeelding

en: Mup musical composition document
nl: Mup-muzikaal-compositie­document

en: Musepack audio
nl: Musepack-audio

en: NES ROM
nl: Super Nintendo-ROM

en: NFO document
nl: NFO-document

en: NIFF image
nl: NIFF-afbeelding

en: Nautilus link
nl: Nautilus-verwijzing

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
nl: Neo-Geo Pocket Color-ROM

en: Neo-Geo Pocket ROM
nl: Neo-Geo Pocket-ROM

en: NewzBin usenet index
nl: NewzBin usenet-index

en: Nikon NEF raw image
nl: onbewerkt Nikon NEF-beeld

en: Nikon NRW raw image
nl: onbewerkt Nikon NRW beeld

en: Nintendo 3DS Executable
nl: Nintendo 3DS-programmabestand

en: Nintendo 3DS ROM
nl: Nintendo 3DS-ROM

en: Nintendo DS ROM
nl: Nintendo DS-ROM

en: Nintendo FDS disk image
nl: Nintendo FDS-schijfkopiebestand

en: Nintendo64 ROM
nl: Nintendo64-ROM

en: NullSoft video
nl: NullSoft-video

en: OBJ 3D model
nl: OBJ 3D-model

en: OBJ 3D model material library
nl: OBJ-3D-model-materiaal­bibliotheek

en: OCL file
nl: OCL-bestand

en: OCaml source code
nl: OCaml-broncode

en: ODA document
nl: ODA-document

en: ODB database
nl: ODB-gegevensbank

en: ODC chart
nl: ODC-grafiek

en: ODC template
nl: ODC-sjabloon

en: ODF formula
nl: ODF-formule

en: ODF template
nl: ODF-sjabloon

en: ODG drawing
nl: ODG-tekening

en: ODG drawing (Flat XML)
nl: ODG-tekening (Flat XML)

en: ODG template
nl: ODG-sjabloon

en: ODI image
nl: ODI-afbeelding

en: ODM document
nl: ODM-document

en: ODP presentation
nl: ODP-presentatie

en: ODP presentation (Flat XML)
nl: ODP presentatie (Flat XML)

en: ODP template
nl: ODP-sjabloon

en: ODS spreadsheet
nl: ODS-rekenblad

en: ODS template
nl: ODS-sjabloon

en: ODT document
nl: ODT-document

en: ODT template
nl: ODT-sjabloon

en: OGM video
nl: OGM-video

en: OLE2 compound document storage
nl: OLE2-samengestelde documentopslag

en: OOC source code
nl: OOC-broncode

en: OPML syndication feed
nl: OPML-syndicatie-feed

en: OSTree software updates
nl: OSTree-software-updates

en: OTH template
nl: OTH-sjabloon

en: OVF disk image
nl: OVF-schijfkopiebestand

en: OWL XML file
nl: OWL XML-bestand

en: Objective-C source code
nl: Objective-C-broncode

en: Objective-C++ source code
nl: Objective-C++-broncode

en: Office Open XML Visio drawing
nl: Office Open XML Visio-tekening

en: Office Open XML Visio stencil
nl: Office Open XML Visio-stencil

en: Office Open XML Visio template
nl: Office Open XML Visio-sjabloon

en: Office drawing
nl: Office-tekening

en: Ogg FLAC audio
nl: Ogg FLAC-audio

en: Ogg Speex audio
nl: Ogg Speex-audio

en: Ogg Theora video
nl: Ogg Theora-video

en: Ogg Vorbis audio
nl: Ogg Vorbis-audio

en: Ogg audio
nl: Ogg-audio

en: Ogg multimedia file
nl: Ogg-multimediabestand

en: Ogg video
nl: Ogg-video

en: Olympus ORF raw image
nl: onbewerkt Olympus ORF-beeld

en: OpenCL source code
nl: OpenCL-broncode

en: OpenOffice.org extension
nl: OpenOffice.org-uitbreiding

en: OpenRaster image
nl: OpenRaster-afbeelding

en: OpenType font
nl: OpenType-lettertype

en: OpenXPS document
nl: OpenXPS-document

en: OpenZIM file
nl: OpenZIM-bestand

en: Opus audio
nl: Opus-audio

en: Org-mode file
nl: Org-mode-bestand

en: PAK archive
nl: PAK-archief

en: PBM image
nl: PBM-afbeelding

en: PC Engine ROM
nl: PC Engine-ROM

en: PCD image
nl: PCD-afbeelding

en: PCF font
nl: PCF-lettertype

en: PCL file
nl: PCL-bestand

en: PCM audio
nl: PCM-audio

en: PCX image
nl: PCX-afbeelding

en: PDF document
nl: PDF-document

en: PDF document (gzip-compressed)
nl: PDF-document (ingepakt met gzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
nl: PDF-document (gecomprimeerd met lzip)

en: PEF executable
nl: PEF-programmabestand

en: PGM image
nl: PGM-afbeelding

en: PGN chess game notation
nl: PGN-schaakspelnotatie

en: PGP keys
nl: PGP-sleutels

en: PGP/MIME-encrypted message header
nl: PGP/MIME-versleutelde berichtkopregels

en: PHP script
nl: PHP-script

en: PKCS#10 certification request
nl: PKCS#10-certificatieverzoek

en: PKCS#12 certificate bundle
nl: PKCS#12-certificaatbundel

en: PKCS#7 certificate bundle
nl: PKCS#7-certificaatbundel

en: PKCS#7 file
nl: PKCS#7-bestand

en: PKCS#8 private key
nl: PKCS#8-privésleutel

en: PKCS#8 private key (encrypted)
nl: PKCS#8-privésleutel (versleuteld)

en: PNG image
nl: PNG-afbeelding

en: PNM image
nl: PNM-afbeelding

en: PPM image
nl: PPM-afbeelding

en: PSF audio
nl: PSF-audio

en: PSFlib audio library
nl: PSFlib-audiobibliotheek

en: Pack200 Java archive
nl: Pack200 Java-archief

en: Padus DiscJuggler CD image
nl: Padus DiscJuggler CD-schijfkopiebestand

en: Palm OS database
nl: Palm OS-database

en: Panasonic raw image
nl: onbewerkt Panasonic-beeld

en: Parchive archive
nl: Parchive-archief

en: Partially downloaded file
nl: Gedeeltelijk gedownload bestand

en: Pascal source code
nl: Pascal-broncode

en: Pathetic Writer document
nl: Pathetic Writer-document

en: Pentax PEF raw image
nl: onbewerkt Pentax PEF-beeld

en: Perl script
nl: Perl-script

en: Photoshop image
nl: Photoshop-afbeelding

en: PkiPath certification path
nl: PkiPath-certificatiepad

en: PlanPerfect spreadsheet
nl: PlanPerfect-rekenblad

en: Plucker document
nl: Plucker-document

en: Pocket Word document
nl: Pocket Word-document

en: PostScript document
nl: PostScript-document

en: PostScript document (gzip-compressed)
nl: PostScript-document (ingepakt met gzip)

en: PostScript type-1 font
nl: PostScript type-1-lettertype

en: PowerPoint 2007 presentation
nl: PowerPoint 2007-presentatie

en: PowerPoint 2007 presentation template
nl: PowerPoint 2007-presentatiesjabloon

en: PowerPoint 2007 show
nl: PowerPoint 2007-show

en: PowerPoint 2007 slide
nl: PowerPoint 2007-dia

en: PowerPoint add-in
nl: PowerPoint-add-in

en: PowerPoint presentation
nl: PowerPoint-presentatie

en: PowerPoint presentation template
nl: PowerPoint-presentatiesjabloon

en: PowerPoint slide
nl: PowerPoint-dia

en: Pyspread spreadsheet
nl: Pyspread werkblad

en: Python 3 script
nl: Python 3-script

en: Python bytecode
nl: Python-bytecode

en: Python script
nl: Python-script

en: QEMU QCOW disk image
nl: QEMU QCOW-schijfkopiebestand

en: QEMU QED disk image
nl: QEMU QED-schijfkopiebestand

en: Qpress archive
nl: Qpress-archief

en: Qt Designer interface document
nl: Qt Designer-interfacedocument

en: Qt MOC file
nl: Qt MOC-bestand

en: Qt Markup Language file
nl: Qt Markup Tallbestand

en: QtiPlot document
nl: QtiPlot-document

en: Quattro Pro spreadsheet
nl: Quattro Pro-rekenblad

en: QuickTime image
nl: QuickTime-afbeelding

en: QuickTime playlist
nl: QuickTime-afspeellijst

en: QuickTime video
nl: QuickTime-video

en: Quicken document
nl: Quicken-document

en: RAML document
nl: RAML-document

en: RAR archive
nl: RAR-archief

en: RDF file
nl: RDF-bestand

en: README document
nl: LEESMIJ-document

en: RELAX NG XML schema
nl: RELAX NG XML-schema

en: RGB image
nl: RGB-afbeelding

en: RIFF audio
nl: RIFF-audio

en: RIFF container
nl: RIFF-container

en: RLE bitmap image
nl: RLE-bitmapafbeelding

en: RPM package
nl: RPM-pakket

en: RPM spec file
nl: RPM-spec-bestand

en: RSS summary
nl: RSS-samenvatting

en: RTF document
nl: RTF-document

en: Raw disk image
nl: Onbewerkt schijfkopiebestand

en: Raw disk image (XZ-compressed)
nl: Onbewerkt schijfkopiebestand (gecomprimeerd met XZ)

en: RealAudio document
nl: RealAudio-document

en: RealMedia document
nl: RealMedia-document

en: RealMedia playlist
nl: RealMedia-afspeellijst

en: RealPix document
nl: RealPix-document

en: RealText document
nl: RealText-document

en: RealVideo document
nl: RealVideo-document

en: Ruby script
nl: Ruby-script

en: Rust source code
nl: Rust-broncode

en: SAMI subtitles
nl: SAMI-ondertitels

en: SAP Thomson floppy disk image
nl: SAP Thomson diskette-schijfkopiebestand

en: SC/Xspread spreadsheet
nl: SC/Xspread-rekenblad

en: SCSS pre-processor file
nl: SCSS-voorverwerkersbestand

en: SCons configuration file
nl: SCons-configuratiebestand

en: SDP multicast stream file
nl: SDP-multicast-streambestand

en: SG-1000 ROM
nl: SG-1000-ROM

en: SGF record
nl: SGF-record

en: SGI image
nl: SGI-afbeelding

en: SGI video
nl: SGI-video

en: SGML document
nl: SGML-document

en: SIS package
nl: SIS-pakket

en: SISX package
nl: SISX-pakket

en: SMAF audio
nl: SMAF-audio

en: SMIL document
nl: SMIL-document

en: SPARQL query
nl: SPARQL-zoekopdracht

en: SPARQL query results
nl: SPARQL-zoekopdrachtresultaten

en: SPSS data file
nl: SPSS-gegevensbestand

en: SPSS portable data file
nl: SPSS-portable-gegevensbestand

en: SQL code
nl: SQL-code

en: SQLite2 database
nl: SQLite2-gegevensbank

en: SQLite3 database
nl: SQLite3-gegevensbank

en: SSA subtitles
nl: SSA-ondertitels

en: STL 3D model
nl: STL 3D-model

en: SV4 CPIO archive
nl: SV4 CPIO-archief

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
nl: SV4 CPIO-archief (met CRC)

en: SVG image
nl: SVG-afbeelding

en: SageMath script
nl: SageMath-script

en: Sass CSS pre-processor file
nl: SaSS CSS-voorverwerkersbestand

en: Scala source code
nl: Scala broncode

en: Scheme source code
nl: Scheme-broncode

en: Scream Tracker 3 audio
nl: Scream Tracker 3-audio

en: Scream Tracker audio
nl: Scream Tracker-audio

en: Sega CD disc image
nl: Sega CD-schijfkopiebestand

en: Sega Pico ROM
nl: Sega Pico-ROM

en: Sega Saturn disc image
nl: Sega Saturn-schijfkopiebestand

en: Setext document
nl: Setext-document

en: Shockwave Flash file
nl: Shockwave Flash-bestand

en: Shorten audio
nl: Shorten-audio

en: Siag spreadsheet
nl: Siag-rekenblad

en: Sieve mail filter script
nl: Sieve mailfilter-script

en: Sigma X3F raw image
nl: onbewerkt Sigma X3F-beeld

en: Skencil document
nl: Skencil-document

en: Smacker Video
nl: Smacker-video

en: Snap package
nl: Snap-pakket

en: Sony ARW raw image
nl: onbewerkt Sony ARW-beeld

en: Sony SR2 raw image
nl: onbewerkt Sony SR2-beeld

en: Sony SRF raw image
nl: onbewerkt Sony SRF-beeld

en: Source RPM package
nl: Source RPM-pakket

en: Speedo font
nl: Speedo-lettertype

en: Speex audio
nl: Speex-audio

en: Squashfs filesystem image
nl: Squashfs-schijfkopiebestand

en: Stampede package
nl: Stampede-pakket

en: StarCalc spreadsheet
nl: StarCalc-rekenblad

en: StarChart chart
nl: StarChart-kaart

en: StarDraw drawing
nl: StarDraw-tekening

en: StarImpress presentation
nl: StarImpress-presentatie

en: StarMail email
nl: StarMail-e-mail

en: StarMath formula
nl: StarMath-formule

en: StarWriter document
nl: StarWriter-document

en: StuffIt archive
nl: StuffIt-archief

en: SubRip subtitles
nl: SubRip-ondertitels

en: SubViewer subtitles
nl: SubViewer-ondertitels

en: Sun raster image
nl: Sun-rasterafbeelding

en: SunOS News font
nl: SunOS News-lettertype

en: Super NES ROM
nl: Super Nintendo-ROM

en: Super Video CD
nl: super-video-CD

en: SystemVerilog header
nl: SystemVerilog-header

en: SystemVerilog source code
nl: SystemVerilog-broncode

en: T602 document
nl: T602-document

en: TGA image
nl: TGA-afbeelding

en: TGIF document
nl: TGIF-document

en: TIFF image
nl: TIFF-afbeelding

en: TNEF message
nl: TNEF-bericht

en: TOML document
nl: TOML-document

en: TSV document
nl: TSV-document

en: Tar archive
nl: Tar-archief

en: Tar archive (LZ4-compressed)
nl: Tar-archief (gecomprimeerd met LZ4)

en: Tar archive (LZMA-compressed)
nl: Tar-archief (gecomprimeerd met LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
nl: Tar-archief (ingepakt met LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
nl: Tar archief (XZ-compressed)

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
nl: Tar-archief (gecomprimeerd met Zstandard)

en: Tar archive (compressed)
nl: Tar-archief (ingepakt)

en: Tar archive (gzip-compressed)
nl: Tar-archief (ingepakt met gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
nl: Tar-archief (gecomprimeerd met lrzip)

en: Tar archive (lzip-compressed)
nl: Tar-archief (gecomprimeerd met lzip)

en: Tcl script
nl: Tcl-script

en: TeX DVI document
nl: TeX DVI-document

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
nl: TeX DVI-document (ingepakt met gzip)

en: TeX document
nl: TeX-document

en: TeX font
nl: TeX-lettertype

en: TeX font metrics
nl: TeX-lettertype-metrieken

en: TeXInfo document
nl: TeXInfo-document

en: Thomson Mémo7 cartridge
nl: Thomson Mémo7-casette

en: Thomson cassette
nl: Thomson-cassette

en: ToutDoux document
nl: ToutDoux-document

en: TriG RDF document
nl: TriG RDF-document

en: Troff ME input document
nl: Troff ME-invoerdocument

en: Troff MM input document
nl: Troff MM-invoerdocument

en: Troff MS input document
nl: Troff MS-invoerdocument

en: Troff document
nl: Troff-document

en: TrueAudio audio
nl: TrueAudio-audio

en: TrueType XML font
nl: TrueType XML-lettertype

en: TrueType font
nl: TrueType-lettertype

en: Turtle document
nl: Turtle-document

en: Twig template
nl: Twig-sjabloon

en: UFRaw ID image
nl: UFRaw ID-afbeelding

en: ULAW (Sun) audio
nl: (Sun) ULAW-audio

en: UNIX software
nl: UNIX-software

en: UNIX-compressed file
nl: UNIX-ingepakt bestand

en: USAC audio
nl: USAC-audio

en: Unidata NetCDF document
nl: Unidata NetCDF-document

en: Usenet news message
nl: Usenet-nieuwsbericht

en: Ustar archive
nl: Ustar-archief

en: V font
nl: V-lettertype

en: VBScript program
nl: VBScript-programma

en: VCS/ICS calendar
nl: VCS/ICS-kalender

en: VDI disk image
nl: VDI-schijfkopiebestand

en: VHD disk image
nl: VHD-schijfkopiebestand

en: VHDL source code
nl: VHDL-broncode

en: VHDX disk image
nl: VHDX-schijfkopiebestand

en: VMDK disk image
nl: VMDK-schijfkopiebestand

en: VOC audio
nl: VOC-audio

en: VRML document
nl: VRML-document

en: Vala source code
nl: Vala-broncode

en: Verilog source code
nl: Verilog-broncode

en: Video CD
nl: video-CD

en: Video playlist
nl: Video-afspeellijst

en: Virtual Boy ROM
nl: Virtual Boy-ROM

en: Vivo video
nl: Vivo-video

en: WAIS source code
nl: WAIS-broncode

en: WAV audio
nl: WAV-audio

en: WBMP image
nl: WBMP-afbeelding

en: WIM disk image
nl: WIM-schijfkopiebestand

en: WMF image
nl: WMF-afbeelding

en: WML document
nl: WML-document

en: WMLScript program
nl: WMLScript-toepassing

en: WOFF font
nl: WOFF-lettertype

en: WOFF2 font
nl: WOFF2-lettertype

en: WPL playlist
nl: WPL-afspeellijst

en: WRI document
nl: WRI-document

en: WWF document
nl: WWF-document

en: WarpScript source code
nl: WarpScript-broncode

en: WavPack audio
nl: WavPack-audio

en: WavPack audio correction file
nl: WavPack-audio-correctiebestand

en: Wavelet video
nl: Wavelet-video

en: Web application cache file
nl: Cachebestand van webtoepassing

en: WebM audio
nl: WebM-audio

en: WebM video
nl: WebM-video

en: WebP image
nl: WebP-afbeelding

en: WebVTT subtitles
nl: WebVTT ondertitels

en: Wii disc image
nl: Wii-schijfkopiebestand

en: WiiWare bundle
nl: WiiWare-bundel

en: WinHelp help file
nl: WinHelp-hulpbestand

en: Windows BMP image
nl: Windows BMP-afbeelding

en: Windows Installer package
nl: Windows-installatiepakket

en: Windows Media Station file
nl: Windows Media Station-bestand

en: Windows Media audio
nl: Windows Media-audio

en: Windows Media video
nl: Windows Media-video

en: Windows Registry extract
nl: Windows Registry-extract

en: Windows animated cursor
nl: geanimeerde Windows-muisaanwijzer

en: Windows cursor
nl: Windows-muisaanwijzer

en: Windows icon
nl: Windows-pictogram

en: Windows software
nl: Windows-software

en: Word 2007 document
nl: Word 2007-document

en: Word 2007 document template
nl: Word 2007-documentsjabloon

en: Word document
nl: Word-document

en: Word document template
nl: Word-documentsjabloon

en: Word template
nl: Word-sjabloon

en: WordPerfect document
nl: WordPerfect-document

en: WordPerfect/Drawperfect image
nl: WordPerfect/Drawperfect-afbeelding

en: X window image
nl: X-window-afbeelding

en: X-Motif UIL table
nl: X-Motif UIL-tabel

en: X.509 certificate
nl: X.509-certificaat

en: X11 cursor
nl: X11-muisaanwijzer

en: XAR archive
nl: XAR-archief

en: XBEL bookmarks
nl: XBEL-bladwijzers

en: XBM image
nl: XBM-afbeelding

en: XFig image
nl: XFig-afbeelding

en: XHTML page
nl: XHTML-pagina

en: XLIFF translation file
nl: XLIFF-vertalingsbestand

en: XMCD CD database
nl: XMCD CD-gegevensbank

en: XMF audio
nl: XMF-audio

en: XMI file
nl: XMI-bestand

en: XML document
nl: XML-document

en: XML entities document
nl: XML entiteiten-document

en: XPInstall installer module
nl: XPInstall installeer module

en: XPM image
nl: XPM-afbeelding

en: XPS document
nl: XPS-document

en: XSL FO file
nl: XSL FO-bestand

en: XSLT stylesheet
nl: XSLT-stijlblad

en: XSPF playlist
nl: XSPF-afspeellijst

en: XUL interface document
nl: XUL-interface-document

en: XZ archive
nl: XZ archief

en: Xbase document
nl: Xbase-document

en: YAML document
nl: YAML-document

en: YouTube media archive
nl: YouTube-media-archief

en: Zip archive
nl: Zip-archief

en: Zlib archive
nl: Zlib-archief

en: Zoo archive
nl: Zoo-archief

en: Zstandard archive
nl: Zstandard-archief

en: eMusic download package
nl: eMusic-downloadpakket

en: glTF model
nl: glTF-model

en: iMelody ringtone
nl: iMelody-beltoon

en: iPod firmware
nl: iPod-firmware

en: iRiver playlist
nl: iRiver-playlist

en: iptables configuration file
nl: iptables-configuratiebestand

en: txt2tags document
nl: txt2tags-document

en: uuencoded file
nl: uuencoded bestand
