shared-mime-info - en to cs translation catalogue (615 entries)

en: 3D Studio image
cs: obrázek 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
cs: multimediální soubor 3GPP

en: 3GPP2 multimedia file
cs: multimediální soubor 3GPP2

en: 7-zip archive
cs: archiv 7-zip

en: AAC audio
cs: zvuk AAC

en: ACE archive
cs: archiv ACE

en: AIFC audio
cs: zvuk AIFC

en: AIFF/Amiga/Mac audio
cs: zvuk AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
cs: zvuk AMR

en: AMR-WB audio
cs: zvuk AMR-WB

en: ANIM animation
cs: animace ANIM

en: AR archive
cs: archiv AR

en: ARC archive
cs: archiv ARC

en: ARJ archive
cs: archiv ARJ

en: ASF video
cs: video ASF

en: ASP page
cs: stránka ASP

en: ATK inset
cs: vložka ATK

en: AVI video
cs: video AVI

en: AWK script
cs: skript AWK

en: AbiWord document
cs: dokument AbiWord

en: Ada source code
cs: zdrojový kód v jazyce Ada

en: Adobe DNG negative
cs: negativ Adobe (DNG)

en: Adobe FrameMaker MIF document
cs: dokument Adobe FrameMaker MIF

en: Adobe FrameMaker document
cs: dokument Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
cs: font Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
cs: dokument Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
cs: metrika fontu Adobe

en: Alzip archive
cs: archiv Alzip

en: AmazonMP3 download file
cs: soubor stahování AmazonMP3

en: Amiga SoundTracker audio
cs: zvuk Amiga SoundTracker

en: Amiga disk image
cs: obraz disku pro Amigu

en: Android package
cs: balíčky systému Android

en: Annodex exchange format
cs: výměnný formát Annodex

en: AportisDoc document
cs: dokument AportisDoc

en: AppImage application bundle
cs: balíček AppImage s aplikací

en: Apple Keynote 5 presentation
cs: prezentace Apple Keynote 5

en: Apple disk image
cs: obraz disku Apple

en: Applix Graphics image
cs: obrázek Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
cs: sešit Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
cs: dokument Applix Words

en: Atom syndication feed
cs: kanál Atom

en: Audible.Com audio
cs: zvuk Audible.Com

en: AutoCAD image
cs: výkres AutoCAD

en: BDF font
cs: font BDF

en: Bandai WonderSwan Color ROM
cs: ROM pro Bandai WonderSwan Color

en: Bandai WonderSwan ROM
cs: ROM pro Bandai WonderSwan

en: BibTeX document
cs: dokument BibTeX

en: BitTorrent seed file
cs: soubor BitTorrent

en: Blender scene
cs: scéna Blender

en: Blu-ray video disc
cs: videodisk Blu-ray

en: C header
cs: hlavičkový soubor C

en: C shell script
cs: skript shellu C

en: C source code
cs: zdrojový kód v jazyce C

en: C# source code
cs: zdrojový kód v jazyce C#

en: C++ header
cs: hlavičkový soubor C++

en: C++ source code
cs: zdrojový kód v jazyce C++

en: CCMX color correction file
cs: soubor korekce barev CCMX

en: CD Table Of Contents
cs: obsah CD

en: CD image cuesheet
cs: rozvržení stop obrazu CD

en: CHM document
cs: dokument CHM

en: CMU raster image
cs: rastrový obrázek CMU

en: CMake source code
cs: zdrojový kód CMake

en: CPIO archive
cs: archiv CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
cs: archiv CPIO (komprimovaný pomocí gzip)

en: CSS stylesheet
cs: stylopis CSS

en: CSV Schema document
cs: dokument schématu CSV

en: CSV document
cs: dokument CSV

en: Canon CR2 raw image
cs: surový obrázek Canon CR2

en: Canon CRW raw image
cs: surový obrázek Canon CRW

en: ChangeLog document
cs: dokument ChangeLog

en: Citrix ICA settings file
cs: soubor nastavení Citrix ICA

en: CoffeeScript document
cs: dokument CoffeeScript

en: Commodore 64 audio
cs: zvuk Commodore 64

en: Compressed FictionBook document
cs: komprimovaný dokument FictionBook

en: Corel Draw drawing
cs: kresba Corel Draw

en: D source code
cs: zdrojový kód v jazyce D

en: D-Bus service file
cs: soubor služby D-Bus

en: DAR archive
cs: archiv DAR

en: DCL script
cs: skript DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
cs: certifikát X.509 kódovaný jako DER/PEM/Netscape

en: DIB image
cs: obrázek DIB

en: DICOM image
cs: obrázek DICOM

en: DOS font
cs: font pro DOS

en: DOS/Windows executable
cs: spustitelný soubor pro DOS/Windows

en: DPX image
cs: obrázek DPX

en: DSSSL document
cs: dokument DSSSL

en: DTD file
cs: soubor DTD

en: DTS audio
cs: zvuk DTS

en: DV video
cs: video DV

en: DXF vector image
cs: vektorový obrázek DXF

en: Debian package
cs: balíček Debianu

en: Dia diagram
cs: diagram Dia

en: Dia shape
cs: symboly Dia

en: DirectDraw surface
cs: povrch DirectDraw

en: DjVu document
cs: dokument DjVu

en: DjVu image
cs: obrázek DjVu

en: DocBook document
cs: dokument DocBook

en: Dolby Digital audio
cs: zvuk Dolby Digital

en: ECMAScript program
cs: program v jazyce ECMAScript

en: EMF image
cs: obrázek EMF

en: EPS image
cs: obrázek EPS

en: EPS image (gzip-compressed)
cs: obrázek EPS (komprimovaný pomocí gzip)

en: EXR image
cs: obrázek EXR

en: Egon Animator animation
cs: animace Egon Animator

en: Eiffel source code
cs: zdrojový kód v jazyce Eiffel

en: Emacs Lisp source code
cs: zdrojový kód Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
cs: motiv Enlightenment

en: Erlang source code
cs: zdrojový kód v jazyce Erlang

en: Excel 2007 binary spreadsheet
cs: binární formát sešitu Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet
cs: sešit Excel 2007

en: Excel 2007 spreadsheet template
cs: šablona sešitu Excel 2007

en: Excel add-in
cs: doplněk aplikace Excel

en: Excel spreadsheet
cs: sešit Excel

en: Excel spreadsheet template
cs: šablona tabulky Excel

en: FITS document
cs: dokument FITS

en: FLAC audio
cs: zvuk FLAC

en: FLIC animation
cs: animace FLIC

en: FLTK Fluid file
cs: soubor FLTK Fluid

en: FPX image
cs: obrázek FPX

en: FastTracker II audio
cs: zvuk FastTracker II

en: FictionBook document
cs: dokument FictionBook

en: Flash video
cs: video Flash

en: Flatpak application bundle
cs: balíček Flatpak s aplikací

en: Flatpak repository description
cs: popis repozitáře Flatpak

en: Flatpak repository reference
cs: odkaz na repozitář Flatpak

en: Floppy disk image
cs: obraz diskety

en: Font collection
cs: kolekce fontů

en: Fortran source code
cs: zdrojový kód v jazyce Fortran

en: Fuji RAF raw image
cs: surový obrázek Fuji RAF

en: G-code file
cs: soubor G-code

en: GDBM database
cs: databáze GDBM

en: GEDCOM family history
cs: rodokmen GEDCOM

en: GIF image
cs: obrázek GIF

en: GIMP brush
cs: štětec GIMP

en: GIMP brush pipe
cs: zřetězení štětců GIMP

en: GIMP image
cs: obrázek GIMP

en: GIMP pattern
cs: vzorek GIMP

en: GML document
cs: dokument GML

en: GNU Oleo spreadsheet
cs: sešit GNU Oleo

en: GNU mail message
cs: zpráva GNU mail

en: GNUnet search file
cs: vyhledávací soubor GNUnet

en: GPX geographic data
cs: geografická data GPX

en: GSM 06.10 audio
cs: zvuk GSM 06.10

en: GTKtalog catalog
cs: katalog GTKtalog

en: Game Boy Advance ROM
cs: ROM pro Game Boy Advance

en: Game Boy Color ROM
cs: ROM pro Game Boy Color

en: Game Boy ROM
cs: ROM pro Game Boy

en: Game Gear ROM
cs: ROM pro Game Gear

en: GameCube disc image
cs: obraz disku pro GameCube

en: Genesis 32X ROM
cs: ROM pro Genesis 32X

en: Genesis ROM
cs: ROM pro Genesis

en: Genie source code
cs: zdrojový kód v jazyce Genie

en: GeoJSON geospatial data
cs: geoprostorová data GeoJSON

en: Glade project
cs: projekt Glade

en: GnuCash financial data
cs: finanční data GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
cs: sešit Gnumeric

en: Gnuplot document
cs: dokument Gnuplot

en: Go source code
cs: zdrojový kód v jazyce Go

en: Graphite scientific graph
cs: vědecký graf Graphite

en: Graphviz DOT graph
cs: graf Graphviz DOT

en: Gzip archive
cs: archiv gzip

en: HD DVD video disc
cs: Videodisk HD DVD

en: HDF document
cs: dokument HDF

en: HEIF image
cs: obrázek HEIF

en: HFE floppy disk image
cs: Obraz diskety HFE

en: HPGL file
cs: soubor HPGL

en: HTML document
cs: dokument HTML

en: Haansoft Hangul document
cs: dokument Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
cs: šablona dokumentu Haansoft Hangul

en: Haskell source code
cs: zdrojový kód v jazyce Haskell

en: ICC profile
cs: profil ICC

en: IDL document
cs: dokument IDL

en: IEF image
cs: obrázek IEF

en: IFF file
cs: soubor IFF

en: IGES document
cs: dokument IGES

en: ILBM image
cs: obrázek ILMB

en: ISI video
cs: video ISI

en: IT 8.7 color calibration file
cs: soubor kalibrace barev IT 8.7

en: Impulse Tracker audio
cs: zvuk Impulse Tracker

en: Internet shortcut
cs: odkaz do Internetu

en: JAD document
cs: dokument JAD

en: JBuilder project
cs: projekt JBuilder

en: JET database
cs: databáze JET

en: JNG image
cs: obrázek JNG

en: JNLP file
cs: soubor JNLP

en: JPEG image
cs: obrázek JPEG

en: JPEG-2000 JP2 image
cs: obrázek JPEG-2000 JP2

en: JPEG-2000 JPM image
cs: obrázek JPEG-2000 JPM

en: JPEG-2000 JPX image
cs: obrázek JPEG-2000 JPX

en: JPEG-2000 MJ2 video
cs: video JPEG-2000 MJ2

en: JPEG-2000 codestream
cs: datový tok JPEG-2000

en: JRD document
cs: dokument JRD

en: JSON document
cs: dokument JSON

en: JSON patch
cs: cesta JSON

en: JSON-LD document
cs: dokument JSON-LD

en: Java JCE keystore
cs: úložiště klíčů Java JCE

en: Java archive
cs: archiv Java

en: Java byte code
cs: bajtový kód Java

en: Java class
cs: třída Java

en: Java keystore
cs: úložiště klíčů Java

en: Java source code
cs: zdrojový kód v jazyce Java

en: JavaFX video
cs: video JavaFX

en: JavaScript program
cs: program v JavaScriptu

en: KChart chart
cs: graf Chart

en: KFormula formula
cs: vzorec KFormula

en: KIllustrator drawing
cs: kresba KIllustrator

en: KML geographic compressed data
cs: komprimovaná geografická data KML

en: KML geographic data
cs: geografická data KML

en: KPovModeler scene
cs: scéna KPovModeler

en: KPresenter presentation
cs: prezentace KPresenter

en: KSpread spreadsheet
cs: sešit KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
cs: sešit KSpread (šifrovaný)

en: KSysV init package
cs: balíček init KSysV

en: KWord document
cs: dokument KWord

en: KWord document (encrypted)
cs: dokument KWord (šifrovaný)

en: Karbon14 drawing
cs: kresba Karbon14

en: Khronos texture image
cs: obrázek s texturou Khronos

en: Kivio flowchart
cs: vývojový diagram Kivio

en: Kodak DCR raw image
cs: surový obrázek Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
cs: surový obrázek Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
cs: surový obrázek Kodak KDC

en: Kontour drawing
cs: kresba Kontour

en: Krita document
cs: dokument Krita

en: Kugar document
cs: dokument Kugar

en: LDIF address book
cs: adresář LDIF

en: LHA archive
cs: archiv LHA

en: LHS source code
cs: zdrojový kód LHS

en: LHZ archive
cs: archiv LHZ

en: LIBGRX font
cs: font LIBGRX

en: LZ4 archive
cs: archiv LZ4

en: LZMA archive
cs: archiv LZMA

en: LZO archive
cs: archiv LZO

en: LightWave object
cs: objekt LightWave

en: LightWave scene
cs: scéna LightWave

en: Lilypond music sheet
cs: notový papír Lilypond

en: Linux PSF console font
cs: font PSF pro konzolu Linuxu

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
cs: font PSF pro konzolu Linuxu (komprimace gzip)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
cs: sešit Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
cs: dokument Lotus AmiPro

en: Lrzip archive
cs: archiv Lrzip

en: Lua script
cs: skript v jazyce Lua

en: LyX document
cs: dokument LyX

en: Lzip archive
cs: archiv Lzip

en: M4 macro
cs: makro M4

en: MHTML web archive
cs: webový archiv MHTML

en: MIDI audio
cs: zvuk MIDI

en: MJPEG video stream
cs: datový tok videa MJPEG

en: MNG animation
cs: animace MNG

en: MP2 audio
cs: zvuk MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
cs: seznam k přehrání MP3 ShoutCast

en: MP3 audio
cs: zvuk MP3

en: MPEG video
cs: video MPEG

en: MPEG-2 transport stream
cs: přenosový proud MPEG-2

en: MPEG-4 audio
cs: zvuk MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
cs: zvuková kniha MPEG-4

en: MPEG-4 video
cs: video MPEG-4

en: MRML playlist
cs: seznam k přehrání MRML

en: MSX ROM
cs: ROM pro MSX

en: MXF video
cs: video MXF

en: MacOS X icon
cs: ikona MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
cs: obrázek MacPaint Bitmap

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
cs: soubor kódovaný pomocí Macintosh AppleDouble

en: Macintosh BinHex-encoded file
cs: soubor kódovaný pomocí Macintosh BinHex

en: Macintosh MacBinary file
cs: soubor MacBinary pro Macintosh

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
cs: kresba Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
cs: prezentace MagicPoint

en: Markaby script
cs: skript Markaby

en: Markdown document
cs: dokument Markdown

en: Master System ROM
cs: ROM pro Master System

en: MathML document
cs: dokument MathML

en: Matroska 3D video
cs: 3D video Matroska

en: Matroska audio
cs: zvuk Matroska

en: Matroska stream
cs: proud Matroska

en: Matroska video
cs: video Matroska

en: Maven description file
cs: popisný soubor Maven

en: Meson source code
cs: zdrojový kód Meson

en: Metalink file
cs: soubor metalink

en: MicroDVD subtitles
cs: titulky MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
cs: seznam k přehrání Microsoft ASX

en: Microsoft Cabinet archive
cs: archiv Microsoft Cabinet

en: Microsoft Publisher document
cs: dokument Microsoft Publisher

en: Microsoft Visio document
cs: dokument Microsoft Visio

en: Microsoft Windows theme pack
cs: balík motivů Microsoft Windows

en: Microsoft Works document
cs: dokument Microsoft Works

en: MiniPSF audio
cs: zvuk MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
cs: surový obrázek Minolta MRW

en: Mobipocket e-book
cs: elektronická kniha Mobipocket

en: Modelica model
cs: model Modelica

en: Monkey's audio
cs: zvuk Monkey's

en: Mozilla bookmarks
cs: záložky Mozilla

en: Multi-page TIFF image
cs: vícestránkový obrázek TIFF

en: Musepack audio
cs: zvuk Musepack

en: NES ROM
cs: ROM pro NES

en: NFO document
cs: dokument NFO

en: NIFF image
cs: obrázek NIFF

en: Nautilus link
cs: odkaz Nautilus

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
cs: ROM pro Neo-Geo Pocket Color

en: Neo-Geo Pocket ROM
cs: ROM pro Neo-Geo Pocket

en: NewzBin usenet index
cs: index NewzBin diskuzních skupin Usenet

en: Nikon NEF raw image
cs: surový obrázek Nikon NEF

en: Nintendo DS ROM
cs: ROM pro Nintendo DS

en: Nintendo FDS disk image
cs: obraz disku pro Nintendo FDS

en: Nintendo64 ROM
cs: ROM pro Nintendo64

en: NullSoft video
cs: video NullSoft

en: OCL file
cs: soubor OCL

en: OCaml source code
cs: zdrojový kód v jazyce OCaml

en: ODA document
cs: dokument ODA

en: ODB database
cs: databáze ODB

en: ODC chart
cs: graf ODC

en: ODC template
cs: šablona ODC

en: ODF formula
cs: vzorec ODF

en: ODF template
cs: šablona ODF

en: ODG drawing
cs: kresba ODG

en: ODG drawing (Flat XML)
cs: kresba ODG (Flat XML)

en: ODG template
cs: šablona ODG

en: ODI image
cs: obrázek ODI

en: ODM document
cs: dokument ODM

en: ODP presentation
cs: prezentace ODP

en: ODP presentation (Flat XML)
cs: prezentace ODP (Flat XML)

en: ODP template
cs: šablona ODP

en: ODS spreadsheet
cs: sešit ODS

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
cs: sešit ODS (Flat XML)

en: ODS template
cs: šablona ODS

en: ODT document
cs: dokument ODT

en: ODT document (Flat XML)
cs: dokument ODT (Flat XML)

en: ODT template
cs: šablona ODT

en: OGM video
cs: video OGM

en: OLE2 compound document storage
cs: úložiště složeného dokumentu OLE2

en: OOC source code
cs: zdrojový kód OOC

en: OPML syndication feed
cs: kanál OPML

en: OTH template
cs: šablona OTH

en: OWL XML file
cs: soubor OWL XML

en: Objective-C source code
cs: zdrojový kód v jazyce Objective-C

en: Office drawing
cs: kresba Office

en: Ogg FLAC audio
cs: zvuk Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
cs: zvuk Ogg Speex

en: Ogg Theora video
cs: video Ogg Theora

en: Ogg Vorbis audio
cs: zvuk Ogg Vorbis

en: Ogg multimedia file
cs: multimediální soubor Ogg

en: Olympus ORF raw image
cs: surový obrázek Olympus ORF

en: OpenCL source code
cs: zdrojový kód v jazyce OpenCL

en: OpenOffice.org extension
cs: rozšíření OpenOffice.org

en: OpenType font
cs: font OpenType

en: Opus audio
cs: zvuk Opus

en: PAK archive
cs: archiv PAK

en: PBM image
cs: obrázek PBM

en: PC Engine ROM
cs: ROM pro PC Engine

en: PCD image
cs: obrázek PCD

en: PCF font
cs: font PCF

en: PCL file
cs: soubor PCL

en: PCM audio
cs: zvuk PCM

en: PCX image
cs: obrázek PCX

en: PDF document
cs: dokument PDF

en: PDF document (XZ-compressed)
cs: dokument PDF (komprimovaný pomocí XZ)

en: PDF document (gzip-compressed)
cs: dokument PDF (komprimovaný pomocí gzip)

en: PDF document (lzip-compressed)
cs: dokument PDF (komprimace lzip)

en: PEF executable
cs: spustitelný soubor PEF

en: PGM image
cs: obrázek PGM

en: PGN chess game notation
cs: šachová notace PGN

en: PGP keys
cs: klíče PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
cs: záhlaví zprávy zašifrované pomocí PGP/MIME

en: PHP script
cs: skript PHP

en: PKCS#10 certification request
cs: žádost o certifikát PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
cs: svazek certifikátů PKCS#12

en: PKCS#7 certificate bundle
cs: svazek certifikátů PKCS#7

en: PKCS#8 private key
cs: soukromý klíč PKCS#8

en: PKCS#8 private key (encrypted)
cs: soukromý klíč PKCS#8 (zašifrovaný)

en: PNG image
cs: obrázek PNG

en: PNM image
cs: obrázek PNM

en: PPM image
cs: obrázek PPM

en: PSF audio
cs: zvuk PSF

en: PSFlib audio library
cs: zvuková knihovna PSFlib

en: Pack200 Java archive
cs: archiv Java Pack200

en: Palm OS database
cs: databáze Palm OS

en: Panasonic raw image
cs: surový obrázek Panasonic

en: Parchive archive
cs: archiv Parchive

en: Partially downloaded file
cs: částečně stažený soubor

en: Pascal source code
cs: zdrojový kód v jazyce Pascal

en: Pathetic Writer document
cs: dokument Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
cs: surový obrázek Pentax PEF

en: Perl script
cs: skript v Perlu

en: Photoshop image
cs: obrázek Photoshop

en: PkiPath certification path
cs: cesta k certifikátu PkiPath

en: PlanPerfect spreadsheet
cs: sešit PlanPerfect

en: Plucker document
cs: dokument Plucker

en: Pocket Word document
cs: dokument Pocket Word

en: PostScript document (gzip-compressed)
cs: dokument PostScript (komprimovaný pomocí gzip)

en: PostScript type-1 font
cs: font PostScript type-1

en: PowerPoint 2007 presentation
cs: prezentace PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 presentation template
cs: šablona prezentace PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 show
cs: prezentace PowerPoint 2007

en: PowerPoint 2007 slide
cs: snímek PowerPoint 2007

en: PowerPoint add-in
cs: doplněk PowerPoint

en: PowerPoint presentation
cs: prezentace PowerPoint

en: PowerPoint presentation template
cs: šablona prezentace PowerPoint

en: PowerPoint slide
cs: promítání PowerPoint

en: Python 3 script
cs: skript v jazyce Python 3

en: Python bytecode
cs: bajtový kód Python

en: Python script
cs: skript v jazyce Python

en: Qpress archive
cs: archiv Qpress

en: Qt MOC file
cs: soubor Qt MOC

en: Qt Markup Language file
cs: soubor Qt Markup Language

en: QtiPlot document
cs: dokument GtiPlot

en: Quattro Pro spreadsheet
cs: sešit Quattro Pro

en: QuickTime image
cs: obrázek QuickTime

en: QuickTime video
cs: video QuickTime

en: Quicken document
cs: dokument Quicken

en: RAML document
cs: dokument RAML

en: RAR archive
cs: archiv RAR

en: RDF file
cs: soubor RDF

en: README document
cs: dokument README

en: RELAX NG XML schema
cs: schéma RELAX NG XML

en: RGB image
cs: obrázek RGB

en: RIFF audio
cs: zvuk RIFF

en: RIFF container
cs: kontejner RIFF

en: RPM package
cs: balíček RPM

en: RPM spec file
cs: soubor specifikace RPM

en: RSS summary
cs: souhrn RSS

en: RTF document
cs: dokument RTF

en: Raw disk image
cs: surový obraz disku

en: Raw disk image (XZ-compressed)
cs: surový obraz disku (komprimovaný pomocí XZ)

en: RealAudio document
cs: dokument RealAudio

en: RealMedia document
cs: dokument RealMedia

en: RealPix document
cs: dokument RealPix

en: RealText document
cs: dokument RealText

en: RealVideo document
cs: dokument RealVideo

en: Ruby script
cs: skript Ruby

en: Rust source code
cs: zdrojový kód v jazyce Rust

en: SAMI subtitles
cs: titulky SAMI

en: SAP Thomson floppy disk image
cs: Obraz diskety SAP Thomson

en: SC/Xspread spreadsheet
cs: sešit SC/Xspread

en: SCons configuration file
cs: konfigurační soubor SCons

en: SDP multicast stream file
cs: soubor vícesměrového vysílání proudu SDP

en: SG-1000 ROM
cs: ROM pro SG-1000

en: SGF record
cs: nahrávka SGF

en: SGI image
cs: obrázek SGI

en: SGI video
cs: video SGI

en: SGML document
cs: dokument SGML

en: SIS package
cs: balíček SIS

en: SISX package
cs: balíček SISX

en: SMAF audio
cs: zvuk SMAF

en: SMIL document
cs: dokument SMIL

en: SQL code
cs: kód SQL

en: SQLite2 database
cs: databáze SQLite2

en: SQLite3 database
cs: databáze SQLite3

en: SSA subtitles
cs: titulky SSA

en: STL 3D model
cs: 3D model STL

en: SV4 CPIO archive
cs: archiv SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
cs: archiv SV4 CPIO (s CRC)

en: SVG image
cs: obrázek SVG

en: Sass CSS pre-processor file
cs: soubor preprocesoru Sass CSS

en: Scala source code
cs: zdrojový kód Scala

en: Scheme source code
cs: zdrojový kód Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
cs: skladba Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
cs: skladba Scream Tracker

en: Sega CD disc image
cs: obraz disku CD pro Sega

en: Sega Pico ROM
cs: ROM pro Sega Pico

en: Sega Saturn disc image
cs: obraz disku pro Sega Saturn

en: Setext document
cs: dokument Setext

en: Shockwave Flash file
cs: soubor Shockwave Flash

en: Shorten audio
cs: zvuk Shorten

en: Siag spreadsheet
cs: sešit Siag

en: Sieve mail filter script
cs: skript poštovního filtru Sieve

en: Sigma X3F raw image
cs: surový obrázek Sigma X3F

en: Skencil document
cs: dokument Skencil

en: Snap package
cs: balíček Snap

en: Sony ARW raw image
cs: surový obrázek Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
cs: surový obrázek Sony SR2

en: Sony SRF raw image
cs: surový obrázek Sony SRF

en: Source RPM package
cs: zdrojový balíček RPM

en: Speedo font
cs: font Speedo

en: Speex audio
cs: zvuk Speex

en: Stampede package
cs: balíček Stampede

en: StarCalc spreadsheet
cs: sešit StarCalc

en: StarChart chart
cs: graf StarChart

en: StarDraw drawing
cs: kresba StarDraw

en: StarImpress presentation
cs: prezentace StarImpress

en: StarMail email
cs: e-mail StarMail

en: StarMath formula
cs: vzorec StarMath

en: StarWriter document
cs: dokument StarWriter

en: StuffIt archive
cs: archiv StuffIt

en: SubRip subtitles
cs: titulky SubRip

en: SubViewer subtitles
cs: titulky SubViewer

en: Sun raster image
cs: rastrový obrázek Sun

en: SunOS News font
cs: font SunOS News

en: Super NES ROM
cs: ROM pro Super Nintendo

en: SystemVerilog header
cs: záhlaví SystemVerilog

en: SystemVerilog source code
cs: zdrojový kód SystemVerilog

en: T602 document
cs: dokument T602

en: TGA image
cs: obrázek TGA

en: TGIF document
cs: dokument TGIF

en: TIFF image
cs: obrázek TIFF

en: TNEF message
cs: zpráva TNEF

en: TSV document
cs: dokument TSV

en: Tar archive
cs: archiv Tar

en: Tar archive (LZ4-compressed)
cs: archiv Tar (komprimace LZ4)

en: Tar archive (LZMA-compressed)
cs: archiv Tar (komprimace LZMA)

en: Tar archive (LZO-compressed)
cs: archiv Tar (komprimovaný pomocí LZO)

en: Tar archive (XZ-compressed)
cs: archiv Tar (komprimovaný pomocí XZ)

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
cs: archiv Tar (komprimovaný pomocí Zstandard)

en: Tar archive (compressed)
cs: archiv Tar (komprimovaný)

en: Tar archive (gzip-compressed)
cs: archiv tar (komprimovaný pomocí gzip)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
cs: archiv Tar (komprimovaný pomocí lrzip)

en: Tar archive (lzip-compressed)
cs: archiv Tar (komprimace lzip)

en: Tcl script
cs: skript Tcl

en: TeX DVI document
cs: dokument TeX DVI

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
cs: dokument TeX DVI (komprimovaný pomocí gzip)

en: TeX document
cs: dokument TeX

en: TeX font
cs: font TeX

en: TeX font metrics
cs: metrika fontu TeX

en: TeXInfo document
cs: dokument TeXInfo

en: Thomson Mémo7 cartridge
cs: Kazeta Thomson Mémo7

en: Thomson cassette
cs: Kazeta Thomson

en: ToutDoux document
cs: dokument ToutDoux

en: TriG RDF document
cs: dokument Trig RDF

en: Troff ME input document
cs: vstupní dokument Troff ME

en: Troff MM input document
cs: vstupní dokument Troff MM

en: Troff MS input document
cs: vstupní dokument Troff MS

en: Troff document
cs: dokument Troff

en: TrueAudio audio
cs: zvuk TrueAudio

en: TrueType XML font
cs: font TrueType XML

en: TrueType font
cs: font TrueType

en: Turtle document
cs: dokument Turtle

en: Twig template
cs: šablona Twig

en: UFRaw ID image
cs: obrázek ID UFRaw

en: ULAW (Sun) audio
cs: zvuk ULAW (Sun)

en: UNIX software
cs: software systému UNIX

en: UNIX-compressed file
cs: soubor komprimovaný v Unixu

en: USAC audio
cs: zvuk USAC

en: Unidata NetCDF document
cs: dokument Unidata NetCDF

en: Usenet news message
cs: příspěvek do diskusních skupin Usenet

en: Ustar archive
cs: archiv Ustar

en: V font
cs: font V

en: VCS/ICS calendar
cs: kalendář VCS/ICS

en: VHDL source code
cs: zdrojový kód v jazyce VHDL

en: VOC audio
cs: zvuk VOC

en: VRML document
cs: dokument VRML

en: Vala source code
cs: zdrojový kód v jazyce Vala

en: Verilog source code
cs: zdrojový kód v jazyce Verilog

en: Virtual Boy ROM
cs: ROM pro Virtual Boy

en: Vivo video
cs: video Vivo

en: WAIS source code
cs: zdrojový kód WAIS

en: WAV audio
cs: zvuk WAV

en: WBMP image
cs: obrázek WBMP

en: WMF image
cs: obrázek WMF

en: WML document
cs: dokument WML

en: WMLScript program
cs: program WMLScript

en: WOFF font
cs: font WOFF

en: WOFF2 font
cs: font WOFF2

en: WPL playlist
cs: seznam k přehrání WPL

en: WRI document
cs: dokument WRI

en: WWF document
cs: dokument WWF

en: WarpScript source code
cs: zdrojový kód v jazyce WarpScript

en: WavPack audio
cs: zvuk WavPack

en: WavPack audio correction file
cs: opravný zvukový soubor WavPack

en: Wavelet video
cs: video Wavelet

en: WebM audio
cs: zvuk WebM

en: WebM video
cs: video WebM

en: WebP image
cs: obrázek WebP

en: WebVTT subtitles
cs: titulky WebVTT

en: Wii disc image
cs: obraz disku pro Wii

en: WiiWare bundle
cs: balíček pro WiiWare

en: WinHelp help file
cs: soubor nápovědy WinHelp

en: Windows BMP image
cs: obrázek Windows BMP

en: Windows Installer package
cs: balíček Windows Installer

en: Windows Media Station file
cs: soubor Windows Media Station

en: Windows Media audio
cs: zvuk Windows Media

en: Windows Media video
cs: video Windows Media

en: Windows Registry extract
cs: výtah registru Windows

en: Windows animated cursor
cs: animovaný kurzor Windows

en: Windows cursor
cs: kurzor Windows

en: Windows icon
cs: ikona Windows

en: Windows software
cs: software systému Windows

en: Word 2007 document
cs: dokument Word 2007

en: Word 2007 document template
cs: šablona dokumentu Word 2007

en: Word document
cs: dokument Word

en: Word document template
cs: šablona dokumentu Word

en: Word template
cs: šablona Word

en: WordPerfect document
cs: dokument WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
cs: obrázek WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
cs: obrázek X window

en: X-Motif UIL table
cs: tabulka X-Motif UIL

en: X.509 certificate
cs: certifikát X.509

en: X11 cursor
cs: kurzor X11

en: XAR archive
cs: archiv XAR

en: XBEL bookmarks
cs: záložky XBEL

en: XBM image
cs: obrázek XBM

en: XFig image
cs: obrázek XFig

en: XHTML page
cs: stránka XHTML

en: XLIFF translation file
cs: soubor překladu XLIFF

en: XMCD CD database
cs: databáze XMCD CD

en: XMF audio
cs: zvuk XMF

en: XMI file
cs: soubor XMI

en: XML document
cs: dokument XML

en: XML entities document
cs: dokument entit XML

en: XPInstall installer module
cs: modul instalátoru XPInstall

en: XPM image
cs: obrázek XPM

en: XPS document
cs: dokument XPS

en: XSL FO file
cs: soubor XSL FO

en: XSLT stylesheet
cs: stylopis XSLT

en: XSPF playlist
cs: seznam k přehrání XSPF

en: XUL interface document
cs: dokument rozhraní XUL

en: XZ archive
cs: archiv XZ

en: Xbase document
cs: dokument Xbase

en: YAML document
cs: dokument YAML

en: Zip archive
cs: archiv ZIP

en: Zlib archive
cs: archiv Zlib

en: Zoo archive
cs: archiv Zoo

en: Zstandard archive
cs: archiv Zstandard

en: eMusic download package
cs: balíček stahování eMusic

en: iMelody ringtone
cs: vyzváněcí melodie iMelody

en: iPod firmware
cs: firmware iPod

en: iptables configuration file
cs: soubor nastavení iptables

en: txt2tags document
cs: dokument txt2tags

en: uuencoded file
cs: soubor kódovaný pomocí uuencoding
